gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Düşünme Zamanı > Kişisel Gelişim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kişisel - İçsel zeka nedir

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kişisel - İçsel zeka nedir
    Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2010 Saat 22:05
Kişisel - İçsel zeka nedir, nasıl anlaşılır? Kişisel - İçsel zeka nedir, nasıl anlaşılır?
Kişisel zekâ, eğitim ve öğretim ortamlarında hemen her alanda fark edilmesi ve destek verilmesi gereken bir zekâdır...
Kişisel-içsel zekâ, kendimiz hakkındaki duygu ve düşünceleri şekillendirebilme, yaşamı sürdürebilme ve yaşadıklarımızdan öğrendiklerimizle, hayat felsefemizi oluşturabilme, yaşamımızı bu doğrultuda planlama, kişisel istek ve hayaller oluşturabilme becerisidir.
Kişisel - İçsel Zekâya Sahip Olan İnsanların Özellikleri
    *      Yalnız kalmaktan hoşlanırlar.
    *      Yaşadıkları her olay veya deneyim üzerinde çok fazla düşünürler.
    *      Kendi içlerinde bir değer ve anlayış sistemi oluştururlar. Her şeyde kendilerinden bir şey ararlar.
    *      Kendi duygu ve düşüncelerinin farkındadırlar.
    *      Kendilerini farklı tarzlarda ifade edebilirler.
    *      Yaşam felsefelerini oluşturmaya yönelik bir arayış içindedirler.
    *      Bireysel çalışmalardan zevk alırlar.
    *      Yaşamlarında motivasyon kaynakları hedefleridir.
Buckminster Fuller "Her çocuk bir dâhi olarak doğar. Her 1000 çocuktan 999`u yetişkinler tarafından, istemeden bu dâhilikten arındırılıyor." diyor. Bunu nasıl yapıyoruz? Bu dehalar nasıl yok ediliyor diye hiç düşündünüz mü? Dâhi olarak doğan bu çocukların çoğu, ne adına dâhilikten arındırılıyorlar? Bu soruların cevabı Beyin Gücü dergisi Ocak sayısının “Çocukları Dehası Nasıl Körel(til)iyor?” başlıklı yazımızda
Ocak sayısının diğer başlıkları:
- Dahi mi Olunur? Dahi mi Doğulur?
- Deha mı? Daha mı?
- IQ'nuzu Uçuracak 10 Teknik
- Geri Zekalı mıyız?
- Dahi Çocuk Yetiştirme Sırları
- Dahiyim Diye Övünme!
- Bir Adım Sonra Delisin!
- Yeni Yılda Bilinçaltınızı Sevgiye Programlayın!
Kişisel - İçsel Zekâya Sahip Olan İnsanların İlgi Alanları/ Hobileri
    *      Yoga
    *      Meditasyon
    *      Günlük tutmak
    *      Yalnız kalmak

Kişisel - İçsel Zekâya Sahip İnsanların Seçebilecekleri Meslekler
    *      Yazar
    *      Şair
    *      Filozof
    *      Araştırmacı
    *      Teorisyen

Kişisel - İçsel Zekâya Sahip İnsanların Öğrenme Ortamları
Kişisel zekâ doğumla gelişmeye başlar ve bebek-anne arasındaki duygusal yakınlıkla devam eder. Yaşamın her anında her yeni olayda gelişme sürer.
Kişisel zekâ, eğitim ve öğretim ortamlarında hemen her alanda fark edilmesi ve destek verilmesi gereken bir zekâdır. Bazen sınıf içi dersler senasında bazen teneffüslerde birebir öğrenci-öğretmen ilişkilerinde bazen öğrencilere verilen kişisel gelişim tekniklerinde bazen de farklı sosyal platformlarda üzerinde çalışılmalı ve öğrencilere kişisel zekâlarını geliştirme yönünde destek verilmelidir.
Kişisel - İçsel Zekâya Sahip İnsanlar İçin Etkili Öğretim Araçları

Günlük Yazma Etkinlikleri: Öğrenciler hissettiklerini ve düşüncelerini günlüklere yazmak konusunda desteklenebilir. Küçük yaşlarda bu günlük yazma resim çizerek veya anlatılanın öğretmen veya veli tarafından kaleme alınmasıyla olabilir.
Duygu İfadesi: Bireylerin öncelikle içinde bulundukları duygu durumlarının farkında olmaları gerekir. Bu duygu ifadelerini sağlayacak sözcükler konusunda sınıflarda çalışmalar yapılmalıdır. Daha sonrada öğrencilerin bu duygu durumlarını rahatlıkla ifade edebilecekleri ortamlar yaratılmalıdır. Duyguların bazen resimle, şarkıyla veya kompozisyonlarla ifade edilmesine olanak sağlanmalıdır. Okul öncesi dönemde çocuklar duygularını ayırt etmekte ve bunları dile getirmekte zorlanırlar. Onlara kendilerini rahatça ifade edebilecekleri oyun ortamları veya resim çizmelerine olanak olan ortamlar sağlanabilir.(Beyin Gücü)

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz