gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Düşünme Zamanı > Yazılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Helva Kimin Hakkı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Helva Kimin Hakkı
    Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2007 Saat 15:58
Biri Yahudi, biri Hıristiyan ve biri de Müslüman olan üç arkadaş birlikte yolculuğa çıkmışlar.Yolda kar ve tipi bastırınca üç yoldaş bir hana sığınıp burada yolların açılmasını beklemişler.

Handa,üç arkadaşa,balla yapılmış,çok lezzetli ,bir tabak helva ikram edilmiş.Her biri helvayı kendisine ait sayarak sahiplenmiş.Sonunda aralarında,gece en güzel rüyayı gören kişinin helvayı alması konusunda anlaşmışlar.Böylece sabah her üçü de gördüğü rüyayı anlatacak ve kimin rüyası beğenilirse helvayı o yiyecekmiş.Üç arkadaş,sabah erkenden uyanmışlar.

Yahudi rüyasını anlatmaya başlamış:

-Rüyamda yolda karşıma Hz. Musa çıktı.Onun peşine düştüm,Tur Dağı'na dek gittik.Tur Dağı'ndaki ışık öyle kuvvetliydi ki ışığın parıltısında yitip gittim...

Böylece Yahudi sözlerini uzatıp durmuş.

Doğrusu hiç de görmediği şeyleri anlatmış.O,sözlerini bitirince bu kez Hıristiyan,rüyasını anlatmaya girişmiş:

"Rüyamda Hz. İsa'yı gördüm.Onunla göğün dördüncü katına çıktım.Gökyüzünde öyle şaşılacak şeyler seyrettim ki dünyadakilere kıyaslanması mümkün değil!"

Hıristiyan da sözlerini uzatıp asla görmediği şeyleri anlatmış.Artık sıra Müslüman yolcuya gelmiş,her iki yol arkadaşı merakla anlatılacakları dinlemeye koyulmuş.

Müslüman anlatmaya başlamış:

-Dostlarım,Hz. Muhammed Mustafa(sav) rüyamda yanıma geldi ve bana dedi ki:

-Arkadaşlarından biri Hz. Musa ile Tur dağına gitti,diğeri ise Hz. İsa ile dördüncü kat göğe çıktı.Bari sen kalk ve şu helvayı ye!

Arkadaşları,Müslüman'a hayretle bakıp "Yoksa helvayı yedin mi?" demişler.O da:

-Eh, Peygamber buyruğuna uymamak olmazdı.Siz o rüyaları görürken ben kalkıp helvayı yedim demiş.

Arkadaşları:

-Gerçek rüya senin gördüğün rüya imiş,diyerek onun zekâsını övmüşler.

"Sen de üstünlükten,hırstan,hüner göstermekten vazgeç;iş hizmette ve güzel huydadır."

Mesneviden Hikayeler

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz