gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Öğrenci Dünyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İlköğretim Not Sistemi Değişecek

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İlköğretim Not Sistemi Değişecek
    Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2007 Saat 23:17
İlköğretim Not sistemi değişiyor.

Lise öğrencilerine verilen notlarda, geçen yıl 100'lük sisteme geçen MEB, ilköğretim öğrencileri için de aynı sistemi uygulayacak

Bundan sonra hem lise hem de ilköğretim okullarında öğrencilere 100 üzerinden not verilecek. Öğrenciler daha önce sınavla iki kez bir üst sınıfa geçerken artık sınıf atlama bir kez yapılacak.

İlköğretimde de 100'lük not sistemine geçilmesi için hazırlanan yönetmelik değişikliği Talim ve Terbiye Kurulu'ndan geçerken onay için Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e gönderildi. 100'lük not sistemi bir puanın bile önem taşıdığı ÖSS ve Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) için özellikle önem taşıyor. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, OKS için öğrencilerin ilköğretim, ÖSS için ise ortaöğretim başarısı hesaplanırken 5'lik sisteme göre 100'lük sistemin 'daha ayırt edici ve gerçek başarıyı gösterdiği' kaydediliyor. Diğer taraftan ilköğretim de sınıf atlama şartlarında değişikliğe gidildi. Ayrıca şimdiye kadar 1. sınıftan 7. sınıfa kadar öğrenciler sınavla bir üst sınıfa 'iki defa' atlayabilirken, bu yıldan itibaren sınıf atlama 1 ile 5. sınıf arasında ve sadece 'bir defa' yapılabilecek.

YAZILILARDA EN AZ 3 SORU SORULACAK

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan ve Resmî Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek değişikliğe göre öğretmenler yazılı sınavlar da artık 3'ten az soru soramayacak. Yazılı soruları ise ağırlıklı olarak bir önceki sınavdan sonra işlenen konulardan olacak. Öğretmenler sınavlardan önce sorularla birlikte bir cevap anahtarı hazırlamak zorunda olacak. Hazırlanacak cevap anahtarında her soruya verilecek puan da ayrıntılı olarak belirtilecek. 10 gün içinde açıklanacak olan sınav sonuçları, bu yıldan itibaren birinci, ikinci veya sonuncu gibi 'sıralamaya dayalı bir açıklama yapmadan' öğrencilere duyurulacak.

Yazılı sınavlara bir 'standart getirmek' için yapılan bir başka önemli değişiklik ise 'ortak sınavlar'. Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden her dönemde bir sınav okulda birlikte yapılacak. 'Öğretmenlerin işbirliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkan vermek üzere' düzenlenecek ortak sınavların soru ve cevap anahtarı, zümre öğretmenlerince hazırlanacak. "Seçmeli yabancı dil dersi" dışında seçmeli derslere not verilmeyecek.

Kaynak; Memurlar-net.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
cengiz.metin1 Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
cengizmetin@antipati.org

Gönderilenler: 247
  Alıntı cengiz.metin1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Temmuz-2007 Saat 22:39
Türkiye Değişiyor :)
Yukarı Dön
love_angel Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 288
  Alıntı love_angel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2008 Saat 18:59
Değişti de çok güzel olmadı bence millet teşekkürle geçti (Ben takdir)
●●квя●●««Milletin lafıyla coşana kalbimin adımıyla koşmam gururumu hiçe sayıp kötü konuşana ölüyorm dese de bakmam!!!»»●●квя●●
Yukarı Dön
oki Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 34
  Alıntı oki Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2008 Saat 20:33
bence de keşke değişmeseydi
Yukarı Dön
Süper Beyin Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Kral Mod.

Gönderilenler: 461
  Alıntı Süper Beyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2008 Saat 11:05
Bu sistem öğrencilerin daha güzel notlar almasını isteyen sistem yani artık güzel notlar almamızı isteyen bir şey daha var.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz