gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Düşünme Zamanı > Yazılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Caylak ile fare

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Caylak ile fare
    Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2008 Saat 00:13
çaylak ile fare(?!),

Çaylak, güzel mi güzel bir ormanda yaşıyormuş. Bir gün ormana bir avcının gelmekte olduğunu görmüş, hemen yüksekçe bir ağacın tepesine konmuş.

Avcı , biraz sonra çaylağın konduğu ağacın altına gelmiş. Çaylak, korku içinde, `Beni görecek` diye beklerken, avcı oraya mükemmel bir tuzak kurmuş, biraz sonra da bu tuzağa sekiz-on kadar güvercin gelmiş ve tabii ki yakalanmışlar.

Adam oraya tuzağı kurup uzaklaştığı için, güvercinler seslerini yükselterek fareyi yardımlarına çağırmışlar. Sesi duyan fare, tuzağın yanına gelmiş. Güvercinleri bağlayan ipleri kemirip keserek, güvercinleri kurtarmış.

Ağacın tepesinde olup biteni gören çaylak, kendi kendine:

-`Böyle bir felaket her zaman her canlının başına gelebilir, hazır iyi bir dost bulmuşken, gidip fareye arkadaşlık teklif edeyim` demiş. Fare, çaylağı görür görmez, hemen yuvasının içine girip saklanmış. Çaylak fareyi sakinleştirmek için:

-Benden kaçmanıza gerek yok fare kardeş, demiş. Sana bir kötülüğüm dokunmaz, seninle dost olmak istiyorum demiş. Fare gizlendiği köşesinden şöyle seslenmiş:

-Sen bir kuşsun, göklerde uçarsın, ben ise bir fareyim, yerlerde gezerim, aramızda bir benzerlik yok ki dost olabilelim.

Çaylak cevap vermiş:

-Ama güvercinler de benim cinsimden birer kuş , onlara yaptığın iyiliği gördüm. Onlarla dost olduğuna göre benimle de olabilirsin.

Fare:

-O dostluk başka, demiş. O sadık bir dost.

-İyi ama demiş çaylak, ben de sadık bir dost arıyorum ve kendim de öyle bir dost olmak istiyorum. Niçin bana inanmıyorsunuz? Fare, çaylağın ona doğruyu söyleyip söylemediğini anlamak için ona sorular soruyormuş, ama çaylak:

-Ey fare demiş, beni dostluğuna kabul edinceye kadar ağzıma bir lokma yiyecek koymayacağım.
Eğer yine de hayır dersen açlıktan kendimi öldüreceğim.

Fare artık inanmış ve çaylağın teklifini kabul etmiş, artık kötü günde ve iyi günde hep birlikte yaşamışlar.
İyi bir dost bulmak her zaman zordur, bulunca da bırakmamak gerekir.

Alıntı.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
dodos Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 202
  Alıntı dodos Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Nisan-2008 Saat 11:39
bu zamanda dost bulmak zor valla...
Yukarı Dön
kara++kurt Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 130
  Alıntı kara++kurt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Nisan-2008 Saat 14:36
cok guzel bir hikaye
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz