gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Teknoloji ve Tasarım Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Şimdi Düşünme Zamanı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
By_Beyin Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 388
  Alıntı By_Beyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Şimdi Düşünme Zamanı
    Gönderim Zamanı: 27-Mart-2010 Saat 19:56
Şİmdi Düşünme Zamanı TÜRKİYE
ilk ikisi Ankara ili ile sınırlı olarak yapılan Şimdi Düşünme Zamanı-Teknolkoji ve Tasarım Dersi Öğrernci Etkinlikleri Sergisi
bu sene mayıs ayı sonunda tüm TÜRKİYE' kapsayacak şekilde genişletilerek yapılması planlanmıştır.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, İlköğretim Genel Müdürlüğü ve Türk Patent Enstitüsü işbirliği ile gerçekletirilecek olan sergiye bütün öğretmenlerimizin azami düzeyde destek vermeleri büyük önem taşımaktadır.
destek ve çalışmalarınız için şimdiden teşekkür eder başarılar dileriz

--
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Teknoloji ve Tasarim Özel İhtisas Komisyonu
0 312 212 65 30/4297

http://www.gelisenbeyin.net/simdi-dusunme-zamani.html

http://gelisenbeyin.net/simdi-dusunme-zamani-projeleri_sergisi.html

http://gelisenbeyin.net/simdi-dusunme-zamani-ornekleri.html

Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur.
Yukarı Dön
smra Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı smra Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06-Mayıs-2010 Saat 18:10
Türk Patent Enstitüsü basın duyurusundan alınan bilgiler aşağıda sunulmuştur;bu bilgilere göre "Şimdi Düşünme Zamanı" sergisine Ankara’daki İlköğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi öğrencileri katılabilecektir.Tükkiye çapında ifadesini görünce düzeltmek istedim,iyi çalışmalar.

"02 Haziran 2010 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nde düzenlenecek ve yaklaşık 200 çalışmadan oluşması planlanan sergiye Ankara’daki İlköğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi öğrencileri 2009/2010 eğitim öğretim yılında yapmış oldukları çalışmalar ile başvurabilecekler."
Yukarı Dön
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06-Mayıs-2010 Saat 22:09
Evet geçen sene bende iki projeyle katılmıştım. Daha sonra Patent Kuruumndan beni aradılar. Öğrencinizle gelin projenizi sergileyin diye. İstanbulda oturduğumu için Ankara'ya gidememiştim. Daha sonraki proje listesinde benim ve öğrencimin adını yayınlamıştılar...

Şimdi Düşünme Zamanı Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Etkinlikleri Sergisi

--------------------------------------------------------------------------------
2008-03-28

Çocuklarımızın bilime, teknolojiye ilgi duyması ve düşünce ürünleri geliştirmelerinin teşvik edilmesi amacıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen "Şimdi Düşünme Zamanı" İlköğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi Sergisi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN tarafından açıldı.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü ve Milli Egemenlik Haftası nedeniyle, 25 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen sergiye, Ankara'dan yaklaşık 69 İlköğretim Okulundan 200 öğrenci Teknoloji ve Tasarım dersinde oluşturdukları çalışmaları ile katılıyorlar.

Açılışın ardından Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN, Türk Patent Enstitüsü yöneticileri ile birlikte sergiyi gezerek öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi aldı, onları başarılarından dolayı tebrik etti.

Ayrıca aynı gün sergi öncesinde, çeşitli İlköğretim okullarının 6, 7, 8 inci sınıflarından, 800 kişiden oluşan, Teknoloji ve Tasarım dersi öğrencilerine, patentler ve buluşlar hakkında bilgilendirme semineri verildi.

Seminerde; 2006 yılında Almanya'da IENA Buluş Fuarında ödül kazanan buluşçu Orhan AYDIN "Geriye Sayan Trafik Lambaları" projesinin, ODTÜ öğretim üyelerinden Dr. Hakan Gürsu ise yardımcı tasarımcı Sözüm Doğan ile birlikte tasarladıkları ve Uluslararası Tasarım Ödülleri 2007 (IDA 2007) kapsamında hem deniz araçları hem de tüm ulaşım araçları dalında birincilik ödülü kazanan "Volitan" projesinin buluş hikâyelerini öğrencilerle paylaştılar.

Öğrencilerin derslerinde ürettikleri projelere ilişkin resimleri ve bilgileri yükleyebildikleri TPE'nin tasarladığı Teknoloji - Tasarım Dersi ve Patentler sitesinin(http://egitim.tpe.gov.tr/egitim/index.jsp) tanıtımı yapıldı

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
ferdi Açılır Kutu Gör
Süper Üye
Süper Üye
Simge

Gönderilenler: 220
  Alıntı ferdi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2011 Saat 23:58
2011 yılında şimdi düşünme zamanı teknoloji ve tasarım dersi öğrenci etkinlikleri sergisi 81 geneline yönelik olarak Ankara'da yapılacaktır. Bugünlerde TPE, TTKB ve İÖGM arasında protokol imzalanarak gerekli açıklamalar yapılacaktır.
2012 yılında ise diğer illerde olması planlanmaktadır.
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Mart-2011 Saat 23:40
Sergiye bende bir öğrencimin projesiyle başvuruda bulundum. 27 NİSAN 2009 SEÇİLENLER listesine giren Serkan EKİNCİ adlı öğrencimi tebrik ediyorum.

Günümüzde herkesin kabul ettiği kaçınılmaz bir gerçek vardır. O da çocuklarımızın yaşayacağı zamanın bizim yaşadığımız zamandan çok farklı olacağıdır. Bu noktadan hareket ettiğimizde çocuklarımızın kazanması gereken bilgi, beceri ve tutumlar da mutlaka farklı olacaktır. Araştırmalar, çocuklarımızın yaşayacağı zamanın en belirgin özelliğinin başkalarının ürettiklerini kopyalamak olmadığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Gözlem, sorgulama, araştırma, değerlendirme ve yaratıcılık gibi teknoloji için gereken zihinsel süreçleri yeterince aktif hâle getirmeyen, tekdüze çalışmalarla, sadece el becerisini geliştiren yaklaşımlarla yarının dünyasında yaşayacak insanların beklentilerini karşılamak mümkün değildir. Bu amaçla çocukların, ihtiyaçlar ortaya çıkmadan tahmin etme ve farklı sorunları yakalama, bunlara yaratıcı çözümler geliştirme, yenilik, buluş ve tasarım hâline getirme, yeniliğin, buluşun ve tasarımın üretim aşamalarını belirleme ve üretme becerisi kazanması gerektiğini düşünmekteyiz.
           Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda bilim ve teknolojiye hakim, teknolojiyi bilinçli kullanan ve yeni teknolojiler üretebilen, teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir refah toplumu yaratması en büyük dileğimizdir.
           Bu refah toplumu için kendisinin ve toplumun yarınını daha yaşanabilir hale getirmek, ancak, sorunların farkına varan, merak edip araştıran, çözümler üreten, yaratıcı ve hayal gücü gelişmiş, düşüncelerini kurgulayan ve ifade eden, girişimci, değişim ve gelişime açık sorumluluk bilinci gelişmiş bireylerin yetiştirilmesi ile mümkün olacağına inanmaktayız.
           Türk Patent Enstitüsü, genç zihinlerin düşünme becerilerini geliştirmenin gelecekte ülke ekonomisine katacağını dinamizmi dikkate alarak, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ilköğretim okullarının 6-7- ve 8. sınıflarında okutulan Teknoloji ve Tasarım Dersi kapsamında öğrencilerin yaptıkları çalışmaların “Şimdi Düşünme Zamanı Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Etkinlikleri” ile sergilenmesi imkanını sağlamıştır.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Mart-2011 Saat 23:43
Değeri Öğretmenlerimiz
2001 yılında Şİmdi Düşünme Zamanı 6-8 mayıs 2011 Tarihlerinde Ankara'da
81 ilimizin katılımıyla yapılacaktır
bu hafta konuyla ilgili yazışmalar il milli eğiitm müdürlükleri vasıtasıyla okullarımıza
gönderilecek ve ilgili web sitelerinden duyuruları yapılacaktır
çalışmalarınızda başarılar dileriz
--
0 312 212 65 30/4297

Şimdi düşünme zamanıyla ilgili teknoloji ve tasarım dersi ihtisas komisyonundan gelen sunuyu sizlerin beğenisine sunuyorum. umarım projelerinizle katılır sergiyi şekillendirirsiniz...

http://www.gelisenbeyin.net/indir/simdi-dusunme-zamani-sergisi.pptx

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21-Mart-2011 Saat 00:53
Şimdi düşünme zamanı sergisi için illere gönderilen resmi yazı örneği ektedir.

http://www.gelisenbeyin.net/indir/simdi_dusunme_zamani.pdf

0 312 212 65 30/4297

Değerli Formatörler

Şimdi Düşünme Zamanı 2011 Ulusal Sergisine ait
İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen resmi yazı ektedir
çoğu il milli eğitim müdürlüklerinde teknoloji ve tasarım formatör öğretmenlerine yönelik
güncel bilgiler olmadığına dair gelen bilgi üzerine bu mesajı gönderiyoruz.
görev almak isteyen arkadaşlar il milli eğitim müdürlükleri ile temasa geçebilirler.
Çalışmalarınızda başarılar dileriz

--
0 312 212 65 30/4297

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23-Mart-2011 Saat 23:02
ŞİMDİ DÜŞÜNME ZAMANI 2011 TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ ÖĞRENCİ ETKİNLİKLERİ ULUSAL SERGİSİ

KOMİSYON KURULMASI:
     Sergi için oluşturulacak komisyonlar en az üç kişi tarafından oluşturulacaktır. Üç kişinin yetmediği durumlarda komisyona iki adet teknoloji ve tasarım öğretmeni daha ilave edilebilecektir.

İl milli eğitim müdür yardımcısı/ şube müdürü,
Eğitim müfettişi,
Formatör teknoloji ve tasarım öğretmeni
     (Formatör teknoloji ve tasarım branş öğretmeni yoksa Teknoloji ve Tasarım Dersi İl zümre başkanı)

KURULAN KOMİSYONLARIN İLKÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLMESİ
2011 Yılında yapılması planlanan “Şimdi Düşünme Zamanı 2011 Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Etkinlikleri Ulusal Sergisi” 6-8 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacaktır. Serginin belirtilen sürede yapılabilmesi için komisyonların hızlı bir şekilde kurulması ve işlemlerine başlaması büyük önem arz etmektedir.
           Bunun için kurulan komisyonlara ait iletişim bilgileri Ek-4 doldurularak en geç 18 Mart 2011 tarihine kadar resmi yazı ile İlköğretim Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.
   Not: Komisyon iletişim bilgileri aynı zamanda aşağıdaki mail adresine de gönderilecektir.
               iogmprogram@meb.gov.tr              

ETKİNLİKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Komisyonlar öğrenci etkinliklerini değerlendirirken Ek-2 de yer alan “Etkinlik Değerlendirme Kriterleri”ni kullanacaktır. Bu kriterler programda öngörülen süreç doğrultusunda geliştirilmiştir.
          Teknoloji ve tasarım dersinde üç adet kuşak vardır (Düzen, kurgu, yapım). Öğrenciler sergiye bu üç kuşak için gerçekleştirmiş oldukları etkinlikleri ile müracaat edebilirler. Etkinlik ürünün kendisi ve günlüğünden oluşmaktadır.
          Değerlendirme kriterlerinde sınıflar ve etkinlik türü dikkate alınmıştır. Öğrenciler birden fazla etkinlik ile de müracaat edebilirler. Komisyonlar illerine tanınan sayıda etkinlik seçebilecektir.
          Gerek duydukları takdirde yürütme komisyonu ile iletişime geçebileceklerdir. İl komisyonlarına, yürütme komisyonu iletişim bilgileri gönderilecektir.   

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan ürünün değerlendirmeye alınabilmesi için şu özelliklere sahip olması gerekir:

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan düzenin bir hacmi olmalı (üç boyutlu) ve dengede durabilmeli (ürün başka bir yere taşındığında formu bozulmayacak şekilde olmalı), çoğalmaya imkân vermeli (farklı yönlerde istenildiği kadar çoğalabilmeli), tekrarlayan birimler açık ve anlaşılır olmalıdır. Zemine yapıştırılarak çalışılmamalıdır. Düzene gitmede kullanılan geometrik biçim orijinal formunu korumalı, şekil değişikliğine (biçimde bozulma) uğramamalıdır.

Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir.

Çalışmasının kısa bir özeti ve ortaya çıkan düzenle ilgili görüş ve önerileri içeren ayrı bir açıklamaya yer verilmelidir.

Değerlendirmeye alınan etkinliklere ait fotoğraflar; kullanılan birim(ler), çoğalabilir birim ve düzeni en iyi ifade eden ayrı ayrı fotoğraflardan oluşmalıdır.

ETKİNLİKLERİN BİLDİRİLMESİ
Komisyonlar illerine ayrılan kontenjan sayısınca, seçtiği her etkinlik için Ek-3 “Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Etkinliği Bildirim Formu”nu dolduracaktır.
Komisyonlar kendilerine verilecek olan şifreler ile seçtikleri etkinlikleri 15-18 Nisan 2011 tarihleri arsında http://www.tpe.gov.tr/sdz/index.jsp adresine yükleyecek, aynı zamanda İlköğretim Genel Müdürlüğüne CD olarak posta yoluyla gönderecektir.

SERGİNİNİ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ
Serginin 6-8 Mayıs 2011 Tarihleri arasında Ankara’da yapılması planlanmaktadır.
          Sergiye etkinliği seçilen öğrenciler katılacaktır. Ayrıca öğrencilere refakat etmesi için teknoloji ve tasarım branş öğretmeni görevlendirilecektir. Konaklama ve ulaşım masrafları Türk Patent Enstitüsü tarafından karşılanacak olup gerekli açıklamalara aşağıdaki web sitesinden ulaşılabilmektedir.   http://www.tpe.gov.tr/sdz/index.jsp

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz