gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Düşünme Zamanı > Kişisel Gelişim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Başarılı İnsanların Hayatta Attıkları 4 Adım

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4743
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Başarılı İnsanların Hayatta Attıkları 4 Adım
    Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2015 Saat 01:41
Aşırı Derecede Başarılı İnsanların Hayatta Attıkları 4 Alışılmadık Adım

İster inanın ister inanmayın, ilk adım hayal kurmak. Hepimiz bunda iyiyizdir ama bu işin sadece bir parçası. Ama bunu yanlış yaparsanız işler daha kötüye gidebilir. İşte doğru şekilde yapmanın yolu:

1. Hayal Kurun (Ama bununla durmayın)

Her şey bir hayal ile başlar. Ama tüm yaptığınız buysa ciddi bir probleminiz var demektir. Ayrıca pozitif bir bakış açısına sahip olmak mutlaka gereklidir. Çünkü negatif bakış açısı vazgeçmenize neden olur, veya en başından hiç başlamamaya. Ancak hiç durup bıkmadan sadece hayal kurmak yapıcı değildir. Harekete geçmeden sürekli hayal kurmak ertelemeye yol açar. Çünkü beyin gerçekle hayali ayırt edemez ve harekete geçmeden sürekli başardığınızı hayal ettiğinizde beyninizin bir parçası gerçekten de o hedefi gerçekleştirdiğinize inanır. Bu da sizi motive etmek yerine demotive eder.

2. Spesifik bir sonuç hedefleyin.

Bu kısım çok zor değil. Hayalinizi alıp onu somutlaştırın, ultra-spesifik olun. Örneğin hayaliniz daha çok para kazanmak ise, hedeflediğiniz sonucunuz "bir sonraki yıllık performans gözden geçirmesi sonucu zam almak" olabilir. Daha dengeli bir iş hayatı mı istiyorsunuz? Hedeflediğiniz sonuç "Her gün öğleden sonra saat 4'te işlerimi bitirmiş olmak ve haftasonları tatil yapmak" olabilir.

Bu adımı yaparak hedefinizi daha net bir hale gelirmiş olursunuz.

3. Bu yolda karşınıza çıkabilecek engelleri hesaplayın.

Sizi amacınıza ulaşmaktan alıkoyabilme ihtimali olan engelleri bilinçli şekilde düşünün. Bu adımı uygulamak harikalar yaratan bir stratejidir. Bu şekilde, insanlar uzun vadeli hedeflerini başarılabilir kısa vadeli hedeflere parçalarlar ve bu kısa vadeli hedefleri gerçekleştirmek için motivasyon duyarlar.

Olası engelleri göz önüne getirdiğinizde onları aşma ihtimaliniz yükselir. Başarılı olmak için, işin başından itibaren yolunda gitmeyecek şeyler hakkında fikriniz olmalı. Birçok kararlı insan kolayca önlenebilir nedenlerden dolayı başarısız olurlar çünkü yolunda gitmeyebilecek şeyler için bir yedek plan hazırlamamışlardır. Sonuç olarak, önünüze çıkabilecek engellerin farkında olun ve onlar için bir planınız olsun.

4. Engellerin üstesinden gelmek için kendinize sorular sorarak uygulanabilir planlar oluşturun.

Zihninizi bu şekilde hazırlamak çok önemli, çünkü bu şekilde hayalleri gerçek hayata uyarlayabilirsiniz. Hayalleriniz hakkında kendinize sorular sormanız onları gerçek hayatta nasıl ve ne şekilde gerçekleştireceğinizi görebilmek için önemlidir.

Olumlu düşünmek önemli olmakla beraber, gerçek bir aşama kaydedebilmek için; plan yapmak amacıyla kendinize sorular sormanız da önemlidir.

Bu yüzden, örneğin sadece "Kilo vereceğim" şeklinde pozitif bir cümle söylemek yerine, "Kilo verebilir miyim?" sorusu ile başlayın. Bu soru sonrasında "Nasıl, ne şekilde?" gibi soruları getirecektir.

Sorular sormak önemli bir araçtır. Problemi ve bunu çözmek için gerekenleri gerçekçi olarak göz önüne almanızı sağlar. Hayalleriniz üzerine sorular sormak uygulanabilir planlar oluşturmanıza yardımcı olur. Uygulanabilir planlar ise daha üretken olmanızı ve dolayısıyla hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlar. Mynet

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz