gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Forum > Haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Güçlü Yarınlar İçin Tasarım-Beceri Atölyeleri

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Güçlü Yarınlar İçin Tasarım-Beceri Atölyeleri
    Gönderim Zamanı: 09-Aralık-2018 Saat 23:48
Güçlü Yarınlar İçin Tasarım-Beceri Atölyeleri

İstanbul’da Tasarım-Beceri Atölyelerinin pilot uygulamasının yapılacağı 14 okul belirlendi.
Millî Eğitim Bakanlığımızın güçlü yarınları hedefleyen 2023 Vizyon Belgesi, çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda gelişimleri için tüm okullarda Tasarım- Beceri Atölyeleri kurulmasını öngörüyor. Tüm temel eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen Tasarım -Beceri Atölyelerinin ulusal standartları da oluşturulacak. Sonraki aşamalarda ise Bilim ve Sanat Merkezleri yeniden yapılandırılarak tüm okullardaki Tasarım- Beceri Atölyeleri ile ilişkilendirilecek. Okul bahçeleri de atölyelerle bağlantılı olarak yeniden tasarlanıp yaşam alanlarına dönüştürülecek.

Bilim, Sanat, Spor ve Kültür Odaklı

Bu çerçevede pilot örnekleri 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında devreye girecek olan Tasarım-Beceri Atölyelerinin İstanbul’da pilot uygulamasının yapılacağı okullar belirlendi. Şube Müdürümüz Murat Gözüdok, belirlenen okulların müdürleriyle İl Müdürlüğümüzün Tuna Salonu’nda bir toplantı yaptı. Temel eğitim kurumlarımızda oluşturulacak Tasarım- Beceri Atölyelerinin 2023 Vizyonu açısından önemine dikkat çeken Gözüdok, “Çocuklarımızın sahip oldukları yeteneklerle ilişkilendirilmiş becerilerin onlara pratik bir şekilde kazandırılabilmesi için Tasarım-Beceri Atölyeleri kurulacak. Atölyelerimiz bilim, sanat, spor ve kültür odaklı yapılandırılacak.” dedi.

Gözüdok, atölyelerin ortak bir amaç doğrultusunda öğrencilerimizin özellikle elini kullanmasını önemseyen, mesleklerle ilişkilendirilmiş işlikler olacağını belirterek şunları söyledi: “Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler öğrencilerimizin kendisini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olacak. Aynı zamanda atölyeler yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânlar şeklinde düzenlenecek.”

Pilot Uygulamanın Yapılacağı Okullar

Öğrencilerin düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği yerler şeklinde inşa edilecek olan Tasarım-Beceri Atölyelerinin İstanbul’daki pilot uygulaması şu okullarımızda yapılacak:

Suatlar İlkokulu (Arnavutköy), İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu, Kemal Berktan Ortaokulu (Ataşehir), Şehit Ali Karslı Ortaokulu (Bağcılar), Ragıp Kutmangil Ortaokulu (Eyupsultan), Halkalı Cumhuriyet Ortaokulu (Küçükçekmece), Ahmet Kutsi Tecer ilkokulu, Mustafa Karuşağı İlkokulu, Nurullah Genç İlkokulu (Pendik), 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu (Sancaktepe), Hatemoğlu Ortaokulu (Sarıyer), Şehit Murat Demirci Ortaokulu (Şişli), Ord. Prof. Cahit Arf İlkokulu (Tuzla), Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu (Üsküdar)

İstanbul Meb


Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz