gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilim ve Teknoloji > Bilim Adamları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Oktay Sinanoğlu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ykp_bjk Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 73
  Alıntı ykp_bjk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Oktay Sinanoğlu
    Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2007 Saat 11:57
TÜRKİYE NİN YETİŞTİRMİŞ OLDUĞU EN ÖNEMLİ BİLİM ADAMI

Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçe’ydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuvantum”)Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batının 300 yılda EN GENÇ PROF.Ü OLDU (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992’de Bilgi Çağı, 1995’te İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.
ALAYINA İSYAN...
Yukarı Dön
ykp_bjk Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı ykp_bjk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2007 Saat 03:35
oktay abiyi canlı olarak izlemenizi dinlemenizi istiyorum.bu aralar bazı üniversitelerde söyleşi yapmaktadır.eğer bizim üniversiteye gelirse ben size haber veririm.başka üniversitede okuyan arkadaşlar varsa onlarda haber verirlerse sevinirim...
ALAYINA İSYAN...
Yukarı Dön
marmara Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 13
  Alıntı marmara Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2007 Saat 03:59
bencede başka üni.de okuyan arkadaşlar varsa haber veriirse seviniriz.gerçekten yakup un da dediği gibi çok güzel konuşuyor...
Yukarı Dön
ykp_bjk Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı ykp_bjk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2007 Saat 04:27
son olarak odtü deydi...
ALAYINA İSYAN...
Yukarı Dön
ademylz Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 145
  Alıntı ademylz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2007 Saat 09:39
Türk Anştaynı ve by by Türkçe kitaplarını okudum
herkese tavsiye ederim. Özellikle Türk Anştaynı kitabını lise dönemindeki öğrenci kardeşlerimize tavsiye ederim. Çünkü o kitabı okurlarsa inanın ileriye dönük kararlarında daha çok akılcı kararlar alacaklarına inanıyorum. Ben 2003 te okudum kendime lise dönemlerimde okumuş olsaydım şimdi çok farklı şeyler olurdu. Diye düşünüyorum.
YA HAYIR SÖYLE YADA SUS
İNSANLAR BAŞAKLARA BENZERLER, İÇLERİ BOŞKEN BAŞLARI HAVADADIR, İÇLERİ DOLUNCA EĞİLİRLER..
Yukarı Dön
ModeratorBeyin Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Halkla İlişkiler Müdürü

Gönderilenler: 408
  Alıntı ModeratorBeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2007 Saat 18:29
biraz şu sistemimizi duzeltelim, üniversitelerimizi gercek bilim yuvaları yapalım da bu insanlar da dışarıda çalışmaktan kurtulsnlar. niye beyin gocu var diye soruluyor. adama laoratuar, ona gore kaynak vermezsen burada durmaz elbette.
Yukarı Dön
sakız Açılır Kutu Gör
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Gönderilenler: 271
  Alıntı sakız Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Ocak-2009 Saat 21:49
OKTAY SİNANOĞLU
Büyük Uyanış Kitabını İndir...
http://www.gelisenbeyin.net/indir/Oktay-Sinanoglu-buyuk-uyanis.rar
Yukarı Dön
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2011 Saat 22:17
Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu: Yaşam Öyküsü

Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı.

·        1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçe’ydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi.

·        1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi.

·        1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı.

·        1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem ("Kuvantum")Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı.

·        1962 yılında Batının 300 yılda en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde);

·        1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı.

·        1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı.

·        1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu.

·        1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine

·        1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi.

·        1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.

·        Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir.

·        Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür.

·        Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır.

·        Yıldız Teknik Üniversitesi'nden yaş sınırında (67) emekli oldu.

·        Yale'deki hayat kaydıyla, ömür boyu olan iki kürsülü profesörlüğünü, Türkiye'nin ve Türkçe'nin başına gelenlerle daha verimli mücadele edebilmek için, "emeritus professor" ünvanına çevirterek Türkiye'deki faaliyetlerini daha da yoğunlaştırdı. O ara Türkiye genelinde ki herhangi bir bir evrenkentte (üniversitede) yetenekli gençlere, fizik kimya, matematik, moleküler biyoloji dallarında Mastır, doktora araştırmaları yaptırması, her şeyi YÖK'ten soran rektörlerce engellendi. Ama Oktay Sinanoğlu, bir yandan bilimsel araştırmalarına dış ülkelerde devam ediyor.

·        1962’den günümüze dek ilk TÜBITAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü,

·        1992’de Bilgi Çağı,

·        1995’te ILESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca

·        Yılın Fikir Adamı,

·        Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı.

·        Yesevi Kazakistan ve benzeri birçok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu aslı üyesidir.

·        2001'de Yerel gazeteler Birliği'nce "halk Kahramanı Ödülü" verildi. Antalya'da Uğur

·        Mumcu Bilim Ödülü (2002),

·        TÜRKSAV Türk Dünyası'na Hizmet Ödülü (2002) verildi.

·        250 kadar uluslararasi bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır.

·        Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.

Kaynak: www.sinanoglu.ne

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz