gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Forum > Haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Abbas Güçlü - Öğretmenlerin Çoğu Mutsuz

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Abbas Güçlü - Öğretmenlerin Çoğu Mutsuz
    Gönderim Zamanı: 28-Aralık-2009 Saat 18:09
Abbas Güçlü - Öğretmenlerin Çoğu Mutsuz
Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleklerinden biri. Dünyanın her yerinde de aynı saygınlığı görüyor. Bizdeki durum ise biraz farklı. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki konumu ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Ama yine de gençlerin ilgi odağı.
Her ne kadar bir süre önce, �Hiç bir şey olamıyorsan, bari öğretmen ol� noktasına gelindiyse de, son yıllardaki konumu biraz değişti. MEB"in eğitim fakültesi öğrencilerine burs vermesi ve bir ölçüde de iş garantisi sağlaması, öğretmenliği, kerhen de olsa yeniden tercih edilir hale getirdi.
Türkiye"de dikkat çeken en önemli nokta ise bayanların öğretmenliğe duyduğu ilginin dünya ortalamalarının çok üzerinde olması. Üniversitelerimizdeki bayan öğretim üyesi sayısı, Batılı ülkelerin bile çok üzerinde.
Anne babalar gibi gençler kızlar da öğretmenliği ve akademisyenliği kendilerine en yakın mesleklerden biri olarak görüyor.
Peki öğretmenler, öğretmen olmaktan mutlular mı? Aldıkları maaş, kendilerine gösterilen ilgi, yaşam standartları ve eğitim sisteminden memnunlar mı?
Eskiye göre giderek artan bir şekilde memnuniyetsizlik söz konusu. İşte sonuçlar:

Mutsuzlar
Bağımsız Eğitimciler Sendikası BES"in Dünya Kadınlar Günü nedeniyle gerçekleştirdiği �Bayan Öğretmenler� araştırmasında ilginç saptamalar var. İsterseniz önce gelin, elde edilen sonuçlara bir göz atalım. Ardından da yine birlikte yorumlayalım:
Öğretmen olmak sizi mutlu ediyor mu?
Evet: Yüzde 19.4, Hayır: Yüzde 72.3, Yorumsuz: Yüzde 8.3
Yeniden seçme şansınız olsa tekrar öğretmen olur musunuz?
Evet: 15.2, Hayır:76.9, Yorumsuz: 7.9
Geleceğe güvenle bakabiliyor musunuz?
Evet: 7.9, Hayır: 90.5, Yorumsuz: 1.6
Öğretmen olarak yaptığınız işi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Zevkli: 4.9, Yaratıcı: 7,8, Rutin: 55.8, Sıkıcı: 21.3, Yorumsuz: 10.2
Maaşınız, aylık ihtiyacınızı karşılıyor mu?
Kesinlikle karşılıyor: 1.3, Karşılıyor: 2.4, Fikrim yok: 2.3, Kesinlikle karşılamıyor: 84.5, Karşılamıyor: 9.5
Aylık maaşınızla yatırım yapabiliyor musunuz?
Yapabiliyorum: 1.4, Yapamıyorum: 95.7, Fikrim yok: 2.9
Harcamalarınızı yaparken maaşınız haricinde desteğe ihtiyaç duyuyor musunuz?
Evet: 81.7, Hayır: 2.4, Zaman zaman: 13.2, Yorumsuz: 2.7
Kredi kartınız var mı?
Evet: 81.7, Hayır: 18.3
Kaç kredi kartınız var?
1 tane: 26.3, 2 tane: 41.9, 3 tane: 19.8, 4 ve daha fazla: 12
Maaşınız yetmediği zaman aşağıdakilerden hangisini tercih ediyorsunuz?
Banka kredisi: 20.7, Kredi kartı:67.5, Ek iş: 4.9, Eski tasarrufları harcama: 0.5, Diğer: 6.4
Türkiye"de öğretmenlerin tüm sosyal ve sendikal haklara sahip olduklarına inanıyor musunuz?
Kesinlikle inanıyorum: 7.8, İnanıyorum: 28.1, Fikrim yok: 19.5, Kesinlikle inanmıyorum: 38.4, İnanmıyorum: 6.2
Herhangi bir sendikaya üyelik, sendikal etkinliklere katılma gibi haklarınızı kullanıyor musunuz?
Evet: 34.7, Hayır: 62.4, Kararsız: 2.9
Devletin, memurlara sağladığı sağlık, aile ve çocuk yardımı ve benzer sosyal hakları yeterli buluyor musunuz?
Kesinlikle yeterli: 1.71, Yeterli: 1.80, Kararsız: 3.1, Kesinlikle yetersiz: 68, Yetersiz: 25.2
Memurların emekli maaşlarının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
Kesinlikle yeterli: 0, Yeterli: 0, Kararsız: 0.4, Kesinlikle yetersiz: 96.9, Yetersiz: 2.7
Emekli Sandığı haricinde, emeklilik veya sigorta poliçeniz var mı?
Evet: 3.7, Hayır: 96.3
Her gün gazete alabiliyor musunuz?
Evet: 14.7, Hayır: 85.3
Sinema, tiyatro, konser gibi sosyal etkinlikleri takip edebiliyor musunuz?
Evet: 14.3, Hayır: 84.8, Yorumsuz: 0.9
Her yıl düzenli olarak tatil yapabiliyor musunuz?
Evet: 10.4, Hayır: 83.6, Yorumsuz: 6
Böylesine kırgın, üzgün, çaresiz ve umutsuz öğretmenler, Türkiye"nin geleceğini nasıl imar edecekler? Bu konuyu, kadınlar için bol bol nutuk atılacak olan şu günlerde bir kez daha düşünmeliyiz.
Özetin özeti: Öğretmeni, hele hele kadın öğretmeni mutlu olmayan bir ülkede, çocuklarımız nasıl mutlu olabilir ve geleceğe güvenle bakabilirler ki!..

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz