Engelliler İçin Yapılan İcatlar, Engelli Projeleri, Engellilere Yönelik Tasarım Örnekleri

İşitme Cihazları

İlk olarak 1800 yıllarının başlarında bulunmuş ve bundan öncesinde de daha farklı cihazlar kullanılmaktaydı ya da direkt olarak dudak okuma yöntemi vardı. Patenti alınan ilk işitme cihazı ise 1879 yıllarında Richard Rhodes tarafından icat edilmiştir. Elektrikli ilk işitme cihaz patenti ise 1900 yıllarının başında Miller Hutchinson tarafından bulunmuştur ve şuan o cihazlar geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir.

Titreşimli Saatler

İşitme özürlüler ve ağır işitenler tarafından kullanılır. Yastığın altına konularak titreşim yoluyla uyandırmak için kullanılır.

Konuşan Fotoğraf

Konuşan kartlara benzemektedir. Bir fotoğrafın sığacağı şekilde yapılmış bu kartlara istediğiniz mesajı 10 saniyelik sürede kaydedip yakınlarınıza gönderebilirsiniz. İki sayfa şeklindeki kartın birinci sayfasına da mesajlarınızı yazılı olarak kaydedebilirsiniz

 

Konuşan Kutu

İçindeki malzemelerin neler olduğunu öğrenebilmek için şişelerin, kutuların veya benzeri malzemelerin üzerine yapıştırılabilen kapak şeklinde bir cihazdır. 10 saniyelik kayıt hafızası vardır. Düğmesine bastığınızda konuşmaya başlar.

Konuşan Sözlük

Franklin Language Master ingilizce konuşan sözlük yüksek bir kelime hazinesine Sahiptir. Bu sözlük İngiltere veya AD’den getirtilebilir. Ülkemizde satılan konuşan sözlükler kelimenin yabancı olan bölümü sesli olarak verilmekte, Türkçe karşılığı ise sadece ekranda yazılı olarak görünmektedir. Bu nedenle görme engelliler için kullanışlı değildir.

Yağmur Alarmı

Dışarıda yağmur yağdığı zaman sesli bir alarm verir.

Breyl Kâğıtlar

Görme engellilerin yazı yazmak için kullandığı kağıtlar, noktaların çabuk silinmemesi için normalden daha kalındır. Noktaların çabuk silinmemesinde kâğıttaki plastik madde oranı da önemlidir.

Görme Engelli Bastonu

Örneğin, baston kullanmayan bir görme engelli, bastonun kendisine sağlayacağı avantajları da anlayamaz.

Konuşan Kan Şekeri Ölçme Aleti

Bu cihaz da kan şekerini sesli olarak bildirmektedir. / Ünlü Engelliler: 15 Örnek Kişilik


Engelsiz Hayat Teknolojileri / Engelsiz Hayat Sunusu / Engelsiz Hayat Video  / Engelsiz Hayat 15 Proje Video / Proje Öneriler