gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Teknoloji ve Tasarım Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kurgu Kuşağı Ders Etkinlik Önerileri

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Kayıt Tarihi: 31-Ocak-2007
Konum: Ankara
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 724
  Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kurgu Kuşağı Ders Etkinlik Önerileri
    Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2013 Saat 00:51
7. sınıf Kurgu Kuşağında tekrarı ve tıkanıklığı engellemek için ders içi etkinlik önerileri:

Arkadaşlar malumunuz, hepimiz adına dersin en çok şikayete maruz kalan kuşağına ermiş bulunuyoruz.. Ders, sorunlara çözüm üreten yaratıcı bireyler yetiştirme hedefinde ancak bizler, bu düsturla yetiştirilmemiş, hazır ve kesinlikle uyulması gereken kurallara dayanan, “davranışçı model” ile eğitilmiş bireyler olarak, çoğunlukla en çok bu kuşakta anlatılacak, aktarılacak, rehberlik ve rol modellik konusunda sıkıntı yaşamaktayız.. Bu paylaşım altında olabilir, başka bir konu başlığında olabilir, kendince bu sıkıntılı süreci başarıyla savuşturan, öğrenci ilgisini, dönem sonuna dek sıcak tutacak etkinlik örnekleri geliştiren arkadaşlarımız bu yöntemlerini burada paylaşırsa, özellikle bu derse yeni atanan arkadaşlarımıza çok faydalı olacaklar diye düşünüyorum..
Bunları yazdıktan sonra topu taca atmayacağım elbette.. Kendi planlamış olduğum sürecimi sizlerle paylaşayım:
Bu yıl bu kuşağa Osman hocamın ”bilim insanlarını araştırma ve sunumu” ile ön hazırlık fikriyle başlamayı tercih ettim.. Bu hafta, geçen haftadan hazırlanarak, kendi istedikleri araştırmaktan sunmaktan zevk duyacakları herhangi bir bilim insanını öz yaşam öyküsü çocukluğu, buluşları ve hakkında görseller biçiminde hazırladıkları pano sunumuna ayırdım.. Tahmin etmediğim derecede ilgi ve hazırlık ile, hakikaten dikkatle dinleyip, soru cevap katılımı yaşanan bir hafta oluyor.. Her buluşçunun önce çocuk, sonra insan ve daima çok meraklı, denemekten bıkmayan insanlar oluşunu fark etmeleri inanın oldukça motive edici. Sonrasında vakti kalacak olanlara şiddetle tavsiye ederim
Haftaya, “proje konusu nasıl bulunur” üzerine öne çıkan yöntemlerle tüm sınıf bazında deftere not almalarını sağlayarak denemeler yapacağım.. Yani, beyin fırtınası, kavram haritası, bir nesneden yola çıkarak asıl işlevi, işlevi dışında nasıl kullanılabilirdi, 20 yıl sonra aynı nesne(araç vs) nasıl kullanılabilir ya da hangi teknolojik değişimlere uğrar sorularına (burası çok önemli, cevap vermek istemeyen öğrenciyi bile katmaya çalışarak) genel bir etkinlik oluşturacağım..
Haftaya ikinci ders, tahtayı çok kullanma haftası: Genel, toplumsal, yerel, özel, kişisel ayırt etmeksizin (veya çok dallanır budaklanır derseniz, herhangi birine odaklanabilirsiniz) asla “bu olmaz saçma vs.” diye heves kırıcı olmaksızın ilk ders bir sorun listesi yazmayı, ardından bu sorunları teker teker oylama usulü eleye eleye en önemli görülene ulaşmayı, nihayet netleşen soruna çözüm yollarını yine mümkün olduğunca tüm sınıfa söz hakkı vererek listelemeyi planlıyorum..
Bir sonraki hafta, ilk ders, deftere kaydedilen sorunların en akla yatkınını, kullanıma, kişinin ya da toplumun hayrına olanına karar vermek için oylama ve çözümü şekillendirmeyle geçer.. ikinci ders bu çözüme uygun proje üzerine fikir listelemekle geçer.. Umarım bu ders sonuna “Bir proje sıfırdan nasıl şekillendirilir” meselesini sınıfça deneyimlemiş oluruz.. İkinci ders, kendi projeleri üzerine bireysel taslak hazırlığı için serbest çalışma için vakit yaratmak şart (çizim vs)..
Daha sonraki haftaya öğrencinin bireysel olarak bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak, artık proje konusunu belirlemesi, konu üzerine araştırma yapması, alt yapısı evde hazırlanmış biçimde renkli kartonu çizim ve boyama malzemeleriyle projesinin son halini şekillendirmesi ve sunum ve değerlendirmeyle bitirilebilir.. (çizim ve sunum dosyasını hazırlama, alt yapıyı önceden net kavratabilirseniz, emin olun, evde bile yapılabilir.. 10 ocak itibarı ile not verme işlemini tamamlamak isteyen, ya da sunuma uzun vakit ayırmak isteyenler bu seçeneği düşünsün.. Kendi adıma muhtemelen bu seçeneği değerlendireceğim..)
Başkaca yöntem geliştiren, etkinlik uygulayanların da yazması iyi olur.. Saygılarımla..
Bijen Karaş Arslan

Doğru yerdesiniz...
gelisenbeyin.net'tesiniz...
Yukarı Dön
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4742
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Ocak-2014 Saat 23:39

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz