gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilim ve Teknoloji > İcatlar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Çayı buharla demledi, ABD'de 1. oldu

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4743
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çayı buharla demledi, ABD'de 1. oldu
    Gönderim Zamanı: 03-Ağustos-2014 Saat 00:18
Çayı buharla demledi, ABD'de 1. oldu

ODTÜ Teknokent'te çalışmalarını sürdüren bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla ABD'de düzenlenen "Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA)"nde ev ve mutfak gereçleri kategorisinde birinciliğe layık görüldü

ODTÜ Teknokent'te çalışmalarını sürdüren bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla ABD'de düzenlenen "Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA)"nde ev ve mutfak gereçleri kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Firmanın Sahibi Dr. Hakan Gürsu, çay içmeyi çok sevdiğini ve Türk kültürünün bir unsuru olan çay ve çaydanlığı yurt dışında daha fazla tanıtmak adına böyle bir tasarım üzerine yoğunlaştıklarını söyledi.

Tasarladıkları çaydanlığa Steam (Buhar) adını verdiklerini anlatan Gürsu, "Türk insanı olarak çayı çok seviyoruz ama yurt dışına sattığımız katma değeri yüksek ve inovatif bir çaydanlığımız yok. Biz de kullanıcı dostu, çevreci bir çaydanlık tasarımı yaparak dünyanın beğenisine sunmak istedik " dedi.

Türkiye'de inovasyon açığı kapatılmadan ekonomik kalkınmanın gerçekleşmeyeceğinin artık her mecrada dile getirildiğini belirten Gürsu, "Katma değer yaratan üretim için ise tasarımın gerekliliği tartışılmayacak biçimde ortada. Biz bu anlamda Türkiye'yi tasarımda bir marka ülke haline getirmek için çabalıyoruz" ifadesini kullandı.

- Ürünün özellikleri

Ürünün özellikleri hakkında da bilgi veren Gürsu, temel olarak buharla çay demleme esasına dayalı bir ürün tasarladıklarını söyledi.

Çayın yavaş demlendiğinde tadının daha iyi olduğunu anlatan Gürsu, kullanım kolaylığı ve estetik açıdan herkesin mutfağında görmek isteyeceği bir ürün tasarladıklarını ifade etti.

Çaydanlığın iki parçadan oluştuğunu kaydeden Gürsu, "Alt haznedeki su buharlaşarak üst hazneye geçiyor ve burada buharın tekrar su damlacıkları haline gelmesiyle demlenme başlıyor" dedi.

Demlenecek çay miktarının üst hazneye geçen bir aparatla ayarlanabildiğini anlatan Gürsu, "Yarım demlik olmasını istediğinizde aparatı döndürüyorsunuz ve buhar geçişini durduruyorsunuz" diye konuştu. Gürsu, ürünün günlük kullanıma uygun olarak klasik ocaklar için tasarlandığını sözlerine ekledi.

- Ödül hakkında

IDA, bir grup tasarımcı ve düşünür tarafından tasarım alanında yapılan çalışmaları takdir etmek ve bu konudaki yetenekleri teşvik etmek amacıyla oluşturuldu.

Mimarlık, ev ve mutfak gereçleri, moda, grafik ve ürün kategorilerinde ödüllerin verildiği organizasyon 2007 yılından beri düzenleniyor. Jüri üyeleri arasında dünyanın önemli tasarım dergilerinin ve firmalarının yöneticileri yer alıyor. bloomberght.com

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4743
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03-Ağustos-2014 Saat 00:26
Çayı buharla demledi ödül aldı
ODTÜ Teknokent'te yer alan bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla ABD'de birinci oldu

ABD'de düzenlenen "Uluslararası Tasarım Ödülleri" sahiplerini buldu. ODTÜ Teknokent'te çalışmalarını sürdüren bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla "Ev ve Mutfak Gereçleri" kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Firmanın Sahibi Dr. Hakan Gürsu, çay içmeyi çok sevdiğini belirterek, "Türk kültürünün bir unsuru olan çay ve çaydanlığı yurt dışında daha fazla tanıtmak adına böyle bir tasarım üzerine yoğunlaştık" dedi.

HEDEF MARKA ÜLKE OLMAK
Tasarladıkları çaydanlığa Steam (Buhar) adını verdiklerini anlatan Gürsu, "Türk insanı olarak çayı çok seviyoruz ama yurt dışına sattığımız katma değeri yüksek ve inovatif bir çaydanlığımız yok. Biz de kullanıcı dostu, çevreci bir çaydanlık tasarımı yaparak dünyanın beğenisine sunmak istedik" diye konuştu. Gürsü, Türkiye'yi tasarımda marka ülke haline getirmek için çabaladıklarına dikkat çekti.

KLASİK OCAK İÇİN TASARLANDI
Demlenecek çay miktarının üst hazneye geçen bir aparatla ayarlanabildiğini anlatan Gürsu, "Yarım demlik olmasını istediğinizde aparatı döndürüyorsunuz ve buhar geçişini durduruyorsunuz" diye konuştu. Gürsu, ürünün klasik ocaklar için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

YAVAŞ DEMLENİNCE TADI DAHA İYİ OLUYOR
Çayın yavaş demlendiğinde tadının daha iyi olduğunu vurguluyun Gürsu, kullanım kolaylığı ve estetik açıdan herkesin mutfağında görmek isteyeceği bir ürün tasarladıklarını ifade etti. Gürsu, "İki parçadan oluşan çaydanlıkta alt haznedeki su buharlaşarak üst hazneye geçiyor ve burada buharın tekrar su damlacıkları haline gelmesiyle demlenme başlıyor" dedi.
http://gelisenbeyin.net/hakan-gursu.html

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz