Mekanik Tasarım, Mekanik Tasarım Nedir?, Mekanik Tasarım Özellikleri

Mekanik Tasarım; fikir ve hayallerle oluşturulan soyut kurgunun, somut kurguya dönüştürülmesidir.
Bir ürünle ilgili olarak; fonksiyon, renk, ebat, performans, görsellik gibi talepleri, üretilebilir ürün olarak "sınır şartlar" çerçevesinde karşılama faaliyetidir.
Sınır şartlar, standartlar, regülasyonlar ve patentler gibi yasal çerçevelerle birlikte; fizik, kimya ve matematik bilimlerinden alınan verilerle ortaya çıkar.
Karakalemle eskiz olarak çizilmiş bir sürahinin; sürahilerle ilgili yasal mevzuata uygun, içinde su taşıyabilecek bir hacme, sürahiyi ve içindeki suyu taşıyabilecek bir kulpa ve uzun bir kullanım ömrüne sahip, ekonomik olarak kabul edilebilir proseslerle üretilebilen, insanlığa ve emek verenlere, fayda veya katma değer sağlar hale getirilmesi ile örneklendirilebilir. 

 

 

Endüstriyel tasarımı çok iyi ancak mekanik tasarımı yeterli kalitede olmayan ürünler sadece görünüş itibariyle istenileni vermiş olur ancak fonksiyonellik, doğru ve kaliteli malzeme kullanımı ve de kullanım kolaylığı açısından yeterli kaliteye ulaşmamış olurlar ki bu da ortaya tam ve doğru bir ürün çıkmadığı anlamına gelir. Mekanik Nedir?


Mimari Tasarım / Mimari Tasarım Örnekleri
/ Modern Bina Tasarımları / Geleceğin Evleri / Ev Tasarımları / Hayalimdeki Ev / Mekanik Nedir?

Dünyanın 7 Harikası / Dünyanın Yeni 7 Harikası / Kapadokya Evleri / Harran Evleri / Pagoda Evleri / İglolar / Kervansaray / Kümbet / Anadolu Ünlü Evleri