2. Selim (Sarı Selim) Han,  Sultan 2. Selim Hayatı, 2. Selim Dönemi, 2. Selim Kimdir?(1524-1574)

Babası : 1. Süleyman (Kanuni Sultan)

Annesi : Hürrem Sultan

Doğumu : 25 Mayıs 1524

Vefatı : 15 Aralık 1574

Saltanatı : 1566 - 1574 (8) sene, 11. Osmanlı Padişahı

28 Mayıs 1524 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Kanuni Sultan Süleyman annesi ise Hürrem Sultan’dır. Orta boya, ince kaşlara, mavi göze, sarışın bir tene sahip olan II. Selim oldukça yakışıklıydı. II. Selim’in eğitimi oldukça iyidir padişah tahtına geçene kadar farklı bölgelerde sancak valisi olarak görev almıştır.
II. Selim, farklı şehirlerde gitmiş olduğu sancaklarda devlet yönetimi, savaş ve dövüş eğitimi almasının yanında ülkenin dört bir tarafında bulunan âlim kişiler tarafından ilmi ve dini konularda dersler almıştır.
  Reklamlar

 

Sarışın olması sebebiyle Sarı Selim olarak da anılan II. Selim, Kütahya sancakbeyi vazifesindeyken babasının ölüm haberinin gelmesi üzerine tahtı devralmıştır. 30 Eylül 1566 tarihinde 40 yaşındayken tahta geçen II. Selim, dedesi ve babasının ardından oldukça düşük seviyede bir hükümdarlık süreci yaşatmıştır.
II. Selim’in yanında bulunmakta olan önemli devlet adamları ve vezirler sayesinde devlet eski gücünü kaybetmese de toprak bakımından büyük kayıplar vermiştir. Kendisi hiçbir savaşa katılmayan II. Selim, aynı zamanda görevlendirmede yaşadığı sorunlar sebebiyle İnebahtı Deniz Muharebesi sonucunda yirmi bini aşkın askerin şehit edilmesine sebep olmuştur. II. Selim 15 Aralık 1574 tarihinde hayatını kaybetti.

Paylaş  Reklamlar

 

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt