Johannes Gutenberg, Johannes Gutenberg Hayatı, Johannes Gutenberg Kimdir? (1398-1468)

Johannes Gutenberg hayatı, biyografisi, Çağdaş matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi, Gutenberg'in buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devriminin başlangıcı, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.
Johannes Gutenberg (1398 – 3 Şubat 1468), 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncıdır. Gutenberg'in buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devriminin başlangıcı, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.
Asıl adı: Johannes Gensfleisch zur Laden. Kuyumculuk yaparken esnaf ayaklanmasında Strasbourg"a sürüldü (1430). Bir süre değerli taş işlemeciliği ve aynacılıkla uğraştı. 1437′den başlayarak matbaacılığa ilgi duymaya başladı.

O dönemde kullanılmakta olan desen ya da harfler oyulmuş tahta levhalardan oluşan xylografi tekniğini geliştirerek belirli harfleri bir araya getirip çok sayıda basım yapma tekniğine dayanan tipografiyi buldu (1450). 1448′de basımevini kurarken borç aldığı Johann Fust"a borcunu ödeyemeyince basımevine ortak olan Fust, 1455′te mahkemeye başvurarak basımevine ve aynı yıl basılan
Gutenberg İncili adıyla bilinen 42 Satırlık İncil"e el koydurdu; 1457′de 5 yıldır Gutenberg"in yanında çalışan damadı Peter ile birlikte Mainzer Psalterium"u (Mainz Mezamiri) bastı.

 

Yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçen Gutenberg"i Mainz Başpiskoposu II. Adolf von Nassau korumasına alarak (1465) çalışmalarına yeniden başlamasını sağladı. Ölümünden sonra buluşu hızla tüm Avrupa"ya yayıldı. 1901′de Mainz" de adına bir müze kurularak ölümsüzleştirildi.

Yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçen Gutenberg"i Mainz Başpiskoposu II. Adolf von Nassau korumasına alarak (1465) çalışmalarına yeniden başlamasını sağladı.
Ölümünden sonra buluşu hızla tüm Avrupa"ya yayıldı. 1901′de Mainz" de adına bir müze kurularak ölümsüzleştirildi.

Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri / Bilim İnsanı Sözleri


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler