Şevket Rado, Şevket Rado Hayatı, Şevket Rado Eserleri, Şevket Rado Kimdir?

Şevket Rado 1913 yılında Makedonya'nın Radoviş kasabasında doğdu.  Şevket Rado, gazetecilik dışında Zoğrafyon Rum Lisesi'nde sosyoloji, Saint Joseph Fransız Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında beş yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.

1956'da Hayat dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise 200.000'lere kadar çıktı.

Hayat dışında ünlü sinema-tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar, 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında Hayat Türkiye Ansiklopedisi'ni 1960'lı yıllarda fasikül fasikül okuyucularına hediye etmiştir. Bunların dışında çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.

 

Şevket Rado Eserleri (En Önemli Eserleri)
Ahmet Mithat Efendi
Aile Sohbetleri
Amerikan Masalı

Eşref Saat
Hayat Ansiklopedisi
Hayat Böyledir
Hayat Türkiye Ansiklopedisi
Karacaoğlan, Türk Şiirinden Seçmeler
Kerem ile Aslı, Türk Halk Hikayeleri
Milliyetçi Çin ne âlemde?
On sekizinci Yüzyılın Başında Osmanlı Kıyafetleri
Paris'te Bir Osmanlı Sefiri
Saadet Yolu
Sözün Gelişi
Şiirler (Bir Başlangıcın Hikayesi)
Tatlı Dil
Toplum İçinde Yalnız Kalmak
Türk Hattatları

Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Çanakkale’yi Anlatıyor
Ümit Dünyası
Yirmi sekiz Mehmet Çelebi'nin Fransa Seyahatnamesi
Yunus Emre
50. Yılında Sovyet Rusya  Tüm yazarlar için tıklayınız...
Ünlü Yazarlar Kısaca / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri / Bilim İnsanı Sözleri

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler