Vatanın Kalbidir "ÇANAKKALE"

İnsanlığın savaşı yendiği yerdir; ÇANAKKALE
Dünyanın en güçlüleri bir araya gelse de haklının galip geleceğinin son örneğidir; ÇANAKKALE
Ve yüzyıllık bir acıdır; ÇANAKKALE
İnsanlığın yeniden şahlanışıdır, sömürücülerin kaybettiği savaşın adıdır; ÇANAKKALE
Bu bir dirilişin, tüm zorlukları yenme, iman dolu göğüslerin çarpıştığı yerdir; ÇANAKKALE
Sen ki, kahramanların çıkış noktasının adısın; ÇANAKKALE
Son kalesin; ÇANAKKALE…
Türk’tü, Kürt’tü, Çerkez’di, hepsi bu vatanı kurtarmak için canlarını ortaya koyan gencecik fidanlar. Akıllarında ayrım yoktu, sadece savunulacak bir vatanları vardı. Siper ettiler göğüslerini, korkmadılar, bile bile yürüdüler ölüme gül bahçesine gider gibi verdiler canlarını, şehit oldular.Vatanlarına namert eli değdirmediler.

 

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Şair ne güzel dile getirmiş. Üzerinde yaşadığımız toprağın altında yatan şehitlerin, kalplerinin attığı yerdir; ÇANAKKALE...
Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.
Çanakkale kahramanlık tarihimizin en şanlı sayfasıdır. Türk, Kürt, Laz, Çerkez ve hatta gayrimüslim vatandaşlarımızın canlarını bu vatan için feda ettikleri bir destandır. Çanakkale Şehitliklerini ve cephelerini ziyaret etmeden bu destanın büyüklüğünü anlayamayız. Gittiğimizde o günleri sanki yaşıyormuşçasına, oradaki duygu ve düşünceleri daha rahat bir şekilde anlayabiliyoruz.
Çanakkale Savaşı ortaya koymuştur ki, her ne sebeple olursa olsun savaş; büyük bir yıkımı, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasını ifade eder. Savaşlar insanlığı yok eden en büyük belalardan birisidir.
İnsanlık, geçmişin hatalarından gerekli dersleri çıkararak, dünyanın çeşitli bölgelerinde süren çatışmaları sonlandırmalıdır. Günümüzde dünyanın değişik bölgelerinde hatta yanı başımızda savaş devam etmektedir. Savaş uzadıkça insanlar insanlığını yitirmektedir. İnsanların hiçbir ayırım gözetmeden ve gelecek kaygısı duymadan; huzur, sevgi ve kardeşlik içinde bir arada yaşayacakları, barış dolu bir dünyanın temelleri atmalıdırlar.
Her yıl 18 Martta gönüllerimiz hüzün kaplıyor. Çanakkale aklımıza geliyor. Şehitlerimizin vatan savunması, üstün başarısı, bile bile ölüme gitme, şehadet olmaları ve geride bize bıraktıkları güzel ülkemizin değeri geliyor aklımıza...

Tarihin derinIikIerinde yüzbinIerce şehidimiz yatıyor. TrabIusgarp’ta, Sarıkamış’ta, KurtuIuş Savaşı’nda, BaIkanIar’da ,Kore’de, Kıbrıs’ta…

ONLAR BU TARİHİ KALEMLE DEĞİL KANLARIYLA YAZDILAR
Çanakkale Zaferi'nin Yıldönümünde,
Büyük Önder Atatürk'ü,
Çanakkale Şehitlerimizi ve
Bugüne dek vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi,
Bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah'tan rahmet diliyoruz.
Ruhları şad olsun.

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır? / Akıllı Geleceğimiz


Çanakkale Zaferi / Çanakkale Zaferi Anlam ve Önemi / Çanakkale Zaferi Şiirleri / Çanakkale Destanı Anıları / Vatanın Kalbidir "ÇANAKKALE"