Desen Tasarımları, Desenden Ürüne

Görsel sanatlar alanında, özellikle resim çalışmalarında karakalem veya renkli kuru kalemlerle nesnenin birtakım özelliklerinden arındırılarak daha anlaşılır biçimlere sokularak yapılan çalışmalara desen adı verilir.
Resim göze yönelik bir sanat, desen de resim sanatının temelidir.


Çizim ya da desen, pek çok farklı araçla çeşitli yüzeylerin üstüne yapılan iki boyutlu biçimlemeleri içeren görsel sanattır. Bu tabir, görsel bir etki yaratmak amacıyla yapılmış çizgi resimlerin tümünü kapsar. Çizimle uğraşan sanatçılar çizer, çizimci ya da teknik ressam olarak adlandırılır..

Desen sayesinde tutarlı ve düzenli bir yüzey algısı oluşturulur. Desen bütünü oluşturan ana gövdedir. Desen tasarımı sırasında birçok unsur dikkate alınır.
Temel Tasarım ilkeleri arasında çizgi, hareket, denge, ritim, oran, hacim, perspektif, kompozisyon, ışık, renk ve form bulunur.
Bu etkinlikleri gerçekleştiren Olcay Öztürk öğretmenimizi ve öğrencilerini tebrik ediyor. Paylaşımlarından dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Diğer Desen Tasarımları: 2 / 3 / 9   2D Desen Tasarımı Galerisi / 3D Desen Tasarımları

Tasarlamak / Harf Tasarımları / Araba Tasarımları / Robot Tasarımları / Maket Tasarımları / İlginç Tasarımlar / İlginç Tasarım Örnekleri

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler