Geleceğimizi Değiştirecek İcatlar, Geleceğin İcatları
Jet çantası
İlk olarak 1920’lerde Amerikan bilimkurgu dergilerinde ortaya çıkan sırta takılan ve takan kişinin uçmasını sağlayan jet çantası, popüler kültürde James Bond’un Thunderball ve The Rocketeer gibi filmlerde varlığını sürdürdü. İkinci Dünya Savaşı’nda, Naziler mayın arazilerini üzerinden uçabilmeleri için bu cihazları test etti ancak ilerleme sağlayamadı. Her ne kadar bugüne dek ticari amaçlı olarak hayata geçirilmeye çalışılmış olsa da, jet çantaları sadece uzayın boşluğuna kapılıp gitmemeleri için astronotlar tarafından kullanılıyor. 2010’da ise Yeni Zelanda’nın Martin Aircraft şirketi bu araçları hayata geçirmek için 12 milyon dolarlık bir ortak girişim başlattı. Sonucun ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

Yemeğe dönüşen haplar
Gelecekte, günlük hayatımız içinde yaptığımız her şey çok daha pratik bir hale gelecek. Örneğin, saatlerce yemek yapmak ve önümüze konan ıstakozun kabuğunu kırmakla dakikalar harcama yerine, açlığımızı ufak haplarla gidereceğiz. Bu sayede, ne kadar kalori alacağımızı dert etmeden vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar besin değerini almış olacağız. Ancak bilimsel olarak bakıldığında, bu pek olanaklı gözükmüyor. Günlük 2000 bin kalori ihtiyacımı karşılamak için, neredeyse yarım kilo hap yutmamız gerekiyor. Ayrıca, sadece yağ ihtiyacını karşılayacak bu haplar vitamin, karbonhidrat ve vitamin içermeyecek. Oysa günlük yağ ihtiyacımızı bir dilim pizza ile karşılayabiliriz. Öte yandan, İngiliz ve Norveçli bilim insanları, gerçek bir öğün tadı veren sakız geliştirmek üzere olduklarını belirtti. Belki hap olmayacak ama üç öğün yemek ‘çiğneyebiliriz.’

 

 

Geleceğin akıllı şehir tasarımları... Geleceğin şehrinde farklı tasarımlar yer alacak.  Sponsor Bağlantılar

 

Zaman Yolculuğu
“Zaman Makinesi”, “Geleceğe Dönüş”, “Bill ve Ted’in Maceraları” gibi filmlerde, sayısız televizyon dizisinde, kitaplarda ve çizgi romanlarda vazgeçilmez bir bilim kurgu fantezisi zaman yolculuğu. Ancak, felaketleri önleyebilecek olmanın yanında, işleri düzeltmek isterken çok daha beter durumlara yol açmamıza neden olabilecek bir buluş. Bu yüzden makinesi için düşünülebilecek en iyi şey, onu hiçbir zaman keşfetmemek.

 

 

 

 

Işınlanma
Anında bir yerden bir yere ışınlanabilmek günümüz için hala çok ileri bir teknoloji. Bugüne kadar gerçek hayatta ışınlanma teknolojisini hayata geçirebilecek ciddi bir gelişme yaşanmadı ancak bazı bilim insanları varsayımsal solucan delikleri oluşturarak ışınlanmanın hayata geçebileceğini iddia etti. ABD Hava Kuvvetleri’nin ise bu konuda çalışma yaptığı biliniyor. Hatta bir askeri yetkilinin “aşırı uzayda (üçten fazla boyutlu uzay) insanları bir yerden bir yere ileten yerçekimsel solucan deliği jeneratör sistemleri” patenti aldığı biliniyor.

 

 

 

Su altı şehirleri
Okyanusların derinliklerinde rahat rahat yaşamak varken, yeni gezegenler keşfetmeye neden ihtiyaç olsun? Film yapımcılarının su altı şehirleri fikrinden önce, Kaptan Nemo ile dünyanın tüm okyanuslarını gezen, hatta Atlantis’e bile uğrayan Nautilus (Kaptan Nemo’nun denizaltısı) vardı. Belki de gelecekte gezegenleri keşfetmek yerine insanlık su altında bir Dubai ya da Maldiv Adaları inşa etmeyi başarabilir.

 

Böyle teknolojik gelişmeleri heyecanla takip edeceğiz.... Zamanı geldiğinde insanoğlu bunlarla iç içe yaşayacak... Hatta yaşamaya başladık bile...

Geleceğimizi değiştirecek icatların devamı için tıklayınız...

Teknolojik Gelişmeler / Geleceğin İcatları Çevreye Duyarlılık / Projeler / İcatlar İnovasyon / Rehberlik / Patent

Paylaş  Reklamlar

 

İcatlar

İcat Nedir?

İcatlar Listesi

İcatlar Buluşlar

İlk İcatlar

Geleceğin İcatları

İcatlar Kronolojisi

Buluşlar

İlginç Buluşlar

Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler

Müslümanların En İyi 10 İcadı

Müslüman Bilim Adamları İcatları

Hayatımızı Değiştiren İcatlar

Yeni Buluşlar

Farklı ve İlginç İcatlar

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

En İyi İcatlar

Dünyayı Değiştiren Teknolojik İcatlar

Genel Kültür Soruları 

Tasarımlar

Teknoloji Nedir?

Tasarım Nedir?

Projeler 

İnovasyon

NanoTeknoloji

Rehberlik

Yaratıcı Düşünceyi Uyaran Teknikler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Tasarım  KARAKURT