Geleceğin İcatları, Geleceğimizi Değiştirecek İcatlar

Hologram TV; İlk önce LCD televizyonlar geldi, daha sonra LED ve OLED şimdi de 3 boyutlu televizyonlar. Bundan sonraki adım ise hologram.

Bugüne kadar sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bu teknoloji yakın gelecekte oldukça yaygınlaşacak.
Öncelikle reklamcılık alanında kullanılması öngörülen hologramlar gelişen tekniklerle birlikte perakende kullanıcıların da hizmetine sunulacak.
Japonya, hologram teknolojisine öncülük yapan sayılı ülkelerden biri. 2018 ve 2022 Dünya Kupası turnuvalarına aday olduğunu açıklayan Japonya'nın FIFA'ya sunduğu teklif paketinde maçların 3 boyutlu teknoloji ile yayınlanması da var.

Bu konsept projeye göre 200 adet HD kamera ile kaydedilecek olan maçlar, diğer ülke statlarında 3 boyutlu olarak izlenebilecek.

Film dünyası gelişmeye başladığından bu yana bilim kurgu yapımları sinema ve televizyon dünyasının vazgeçilmez bir parçası oldu.

Hayal gücünün sınır tanımayan yaratıcılığı, sadece beyaz perde ve televizyon ekranlarında değil, çizgi roman ve kitaplarda da sayısız uçuk kaçık teknoloji sundu bize. Teknolojinin her gün yeni bir gelişime imza attığı günümüzde, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz birçok teknoloji ve kehanetin gerçekleşebileceği günlere yaklaşıyoruz.
Peki bunların arasından hangilerinin yakın gelecekte yaşanması daha olası? Uçan arabalar mı, yoksa dünyanın sonu mu?
 

Geleceğin arabaları çok fonksiyonlu olacak... Yakıtları değişecek.


Jet çantası

İlk olarak 1920’lerde Amerikan bilimkurgu dergilerinde ortaya çıkan sırta takılan ve takan kişinin uçmasını sağlayan jet çantası, popüler kültürde James Bond’un Thunderball ve The Rocketeer gibi filmlerde varlığını sürdürdü. İkinci Dünya Savaşı’nda, Naziler mayın arazilerini üzerinden uçabilmeleri için bu cihazları test etti ancak ilerleme sağlayamadı.

Her ne kadar bugüne dek ticari amaçlı olarak hayata geçirilmeye çalışılmış olsa da, jet çantaları sadece uzayın boşluğuna kapılıp gitmemeleri için astronotlar tarafından kullanılıyor. 2010’da ise Yeni Zelanda’nın Martin Aircraft şirketi bu araçları hayata geçirmek için 12 milyon dolarlık bir ortak girişim başlattı. Sonucun ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Sayborg insanlar
Tıp ve teknoloji ilerledikçe insanların çip ve biyonik uzuvlar yardımıyla çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması planlanıyor. Ancak bu gelişmeler henüz Terminatör ya da Robocop olacağımız anlamına gelmiyor.

Teknoloji geliştikçe, insanların bir gün süper gelişmiş sayborgları belli amaçlar için kullanacaklarına şüphe yok gibi. Ancak bunun iyi mi kötü olacağını bilmek çok zor.


Böyle teknolojik gelişmeleri heyecanla takip edeceğiz.... Zamanı geldiğinde insanoğlu bunlarla iç içe yaşayacak... Hatta yaşamaya başladık bile...

Geleceğimizi değiştirecek icatların devamı için tıklayınız...

Tasarlamak / Harf Tasarımları / Araba Tasarımları / Robot Tasarımları / Maket Tasarımları / İlginç Tasarımlar / İlginç Tasarım Örnekleri

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler