Haydi, Sarıkamış'a Gidelim!

Uzaklar bahane değil! Yeter ki gönül istesin, gitmeye istekli olsun. Uçakla gitmek istediğinizde bir-iki saat kadar yakınınızda. Hatta başucunuzda. Havada alçalırken Kars'a gözünüzün alabildiğince devasa bir düz alan ve her yer bembeyaz bir örtü ile kaplıdır. İndiğinizde kırmızı halı yok ama ondan değerli bir renk, temizliğin, dürüstlüğün, dostluğun ve en önemlisi barışın rengi beyaz bir örtü sizi bekliyor olacaktır.

Arabayla kırk beş dakikalık rahat bir yolculukla oradasınız. Etrafı seyredince olağanüstü bir yere geldiğinizin hemen farkına varıyorsunuz. Gerek oksijeni gerekse açık alan insanı efsunuyla kaplar ötelere götürür. Daha tatiliniz başlamadan stresten, yoğunluktan uzaklaşmanın vermiş olduğu rahatlıkla ferahlamaya başlıyorsunuz. Bir masal gibi, farklı bir diyarlara yelken açmak bu olsa gerek.
Hayatınızda kayak yapma aşkı varsa ya da kafa dinlemek, tatil yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bence hiç düşünmeyin. Direkt aklınıza Sarıkamış gelsin. Sarıçam ormanları dört yanınızı kaplamış olacak. Karla kaplı çam ormanları içinde adeta insanı cezp ediyor Sarıkamış.

 

Dışarısı -10 derece, hava demirden ağır olsa da o tertemiz soğuk hava adeta yüzünüze üfler teninizi okşar. Derin bir nefes alır, iyi ki buradayım dersiniz. Sabah kahvaltınızı yerel yiyeceklerle yaptıktan sonra büyük bir enerjiyle kayak yapmak için 3 dakikalık bir yürümeyle kayak alanına varıyorsunuz.
Telesiyeje binip aheste bir şekilde zirveye doğru giderken "Allah’ım bu ne güzellik" diyeceksiniz. Çünkü başka hiçbir pist çam ormanlarıyla bu kadar iç içe değildir. Sarıkamış adeta size dokunur, sizi büyüler. Alpler'i andıran doğal güzelliğiyle Sarıkamış keşfedilmeye değer kayak merkezidir.
Beyaz bir örtüyle kaplanmış olan Allahuekber Dağları, geçmişe doğru tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.
Yıl 1915 hava soğuk kış şartları çok ağırdı. Her taraf kar, tipi ve soğuğu Mehmetler iliklerine kadar hissediyordu. O soğuğu hissetmemek mümkün müydü? Onlar yazlık elbise ve çarıklarla kışın soğuğuna birer bire yenildiler. Şahadet şerbetini içtiler. Onların neler yaşadığını hayal etmek ve onları anlamak insanı değişik ruh dünyasına götürmektedir.
Kaymayı bilmiyorsanız dahi büyük bir macera sizi beklemektedir. Kayak bilmeyenler için kayak eğitimi ve kızaklar mevcuttur.
Sarıkamış bizi çağırıyor. İçimizdeki bu güzel sesi dinleyelim.
Neden Sarıkamış Kayak merkezi?

Kristal Kar
Alplerden sonra 'kristal kar'ın tek görüldüğü yer olan Sarıkamış, beyazın en çok yakıştığı nadide bir ilçemizdir.
Kayak Merkezin kristal karı, Sarıkamış'ı farklı kılan özelliğe sahiptir.
"Kristal kar da neymiş?" diyebilirsiniz. Merak edenleri Sarıkamış’ta görmek istiyoruz. Açık havada gökyüzünün maviliği arasından çıkan güneşin ışıklarıyla ışıldıyor kristal kar. O ışıltı güneşle birlikte gözlerimizi kamaştırıyor. Kaymak için en uygun kardır.

Sarıkamış Kış Oyunları Festivali
Türkiye’nin bu kapsamdaki ilk kış oyunları festivali olan Sarıkamış Kış Oyunları Festivali Sarıkamış Kayak Merkezi’nde gerçekleşiyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi ve SERKA’nın (Serhat Kalkınma Ajansı) desteği ile Eksi36 Derneği tarafından organize edilen Sarıkamış Kış Oyunları Festivali gerçekleşti. Festivalin ana sponsoru Öğel Kardeşler'e (Suat Öğel) sonsuz teşekkürler.
Ralli kros yarışı, off-road ralli yarışı, iglo (eskimo evleri) yapımı, caterham (model araç yarışı), kayak, snowboard, dağ bisikleti, tırmanma, kızak yarışı, karda kaşar kovalamaca vb. etkinlik ve yarışlarla kış oyunları heyecanı yaşandı.


Tarihi Doku
İlçenin en beğenilen yapılarından biri de Av Köşkü diğer adı ile Katerina Köşkü’dür. Yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan oluşturulmuş şu an hala özelliğini koruyan köşk muhteşem bir mimariye sahiptir. Dışı tek bir ağaçtan yapılmış ahşap iç kısmı ise sıcak tutması açısından betondur. İstilalardan korunmak için yapılmış kaleler, şehitlerimizin adına dikilmiş şehitlik ve heykelleri mutlaka görmeli tarihin acı dolu anılarını da hissetmelisiniz.
Sarıkamış’ın çamlar arasındaki kristal kar kaplı pistleri, geçmişi yansıtan tarihi değerleri yerinde inceleyebilir, kültür turları gerçekleştirebilirsiniz.
Sarıkamış çok güzel gelsenize...

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır? / Akıllı Geleceğimiz

 

Kaz Eti Nasıl Pişirilir? / Hengel Tarifi / Kaz Etinin Faydaları / Katerina Köşkü / Haydi Kars'a Gidelim / Haydi Sarıkamış'a Gidelim

Sarıkamış Şehitleri / Sarıkamış Harekatı / Sarıkamış Şehitleri Şiirleri / Sarıkamış Kayak Merkezi / Sarıkamış Şiiri / Susuz Şelalesi / Ani Harabeleri