Kadınlar! Kadınlarımız! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Geçmişten günümüze insanın hayatına anlam katan, onu yüreklendiren,  anlamlandıran şüphesiz kadınlardır.  Yaşam gemisine binince insan kadınla var olur. Onunla yoluna devam eder.  Hayat karşılıklı iyi niyet, dostane ilişkiler, sevgiyle bakan gözlerle yoluna devam eder.  Aynı gemide olduğumuz için varlığımızın devamı için beraber gitmek zorunda kaldığımız güzel varlıklarımız, kadınlarımız.

 Bu yolculuk var olduğu sürece insanoğlu birbirine değer vermek,  korumak ve desteklemek zorundadır.  Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir.  Birinin eksikliği hayatın sonu demektir.  Yaşantının her anında sürecek bir birliktelikten hep güzellikler ortaya çıkar. Yeter ki bakışınız pozitif olsun. Ezmeyelim, hor görmeyelim, sevelim, değer verelim…  Yok, etmeyelim güzellikleri severek, paylaşarak çoğaltalım mutlulukları. Vezir olmakta sultan olmakta elimizdedir.

 “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” yaklaşık yüz yıldır kutlanıyor. Kadınlar eziliyor, hor görülüyor demek kolay; zor olan sorunlarla yüzleşmek, çözüm yolları aramaktır. Şimdiye kadar sorunlara çözüm yolları daha net bir çözüm bulunamamıştır. Bunu sadece kadınlar değil, tüm insanlar mazeretlere değil gerçeklerle mücadele etme yolunu seçmelidirler.

Beyin eğitimi verilmelidir. Kadınlara bakış açısının değiştirecek bir uygulama bulup erkeklere yüklemek gerekiyor. Aslında bunu tüm insanlara böyle bir uygulama yapılırsa ne kadar da güzel olur. Kötülükler ortadan kalkar. Yoksa şiddet ve ötesi hep olacak…  İnsanca, özgürce, öğrenilmiş çaresizliğin dışında, eşitçe ve bireyce önemsenen bir dünya hiç de uzakta değil.

Bunun için de “Eğitim Şart”  diyorum.

Kadınımızı korumak, sevmek, ona gereken değeri vermek, geleceğimize yapılan en büyük yatırımdır!

Kadınlar eşit olmak ister, insan gibi yaşamak ister.  Her türlü bağnazlıktan uzak, ailesiyle mutlu bir şekilde, dostça ve hep birlikte bir ömür boyunca…  Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplum yozlaşmayı beraberinde getirir.

Kadınlarımızın taleplerinin özünde emek ve eşitlik vardır. Elbette bu fizyolojik ya da duygusal bir eşitlik değildir. Söz konusu eşitlik, hayata katılma, kendini gerçekleştirme ve geliştirme; üretme ve üretimin sonuçlarından hak ettiği payı alma anlamında fırsat eşitliğidir. 

Kadınlar size Allah’ın emanetidir. Hz. Muhammet (s.a.v)

Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, eşine, kız çocuklarına,  karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; onlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış; hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır.

Bazen ev hanımı, bazen iş kadını,  hayatın her alanında kocaman yüreklerine evreni sığdırıp kahraman olabiliyorlar. Kimimizi ana gibi, evlat gibi, yar gibi sarar. Ötelere götürür.  Bir liman gibi… Onlar annemiz, arkadaşımız, sırdaşımız.  Aile temelini teşkil eden, doğumdan ölene kadar bizi karşılıksız seven, şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolüdür kadınlarımız.

Bizi var eden,  gönlündeki sonsuz sevgi hazinesi için, karşılıksız emekleri için, daha güzel yarınlar için kadınlarımıza ne kadar değer versek yanında az kalır.

İşte bu sebeptir ki, saygı duyuyorum, seviyorum sizleri...

İşte bu sebeptir ki, sadakat besliyorum, değer veriyorum sizlere…

İşte bu sebeptir ki, kutluyorum sizleri ve hepinizi.

8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun. İyi ki, varsınız. Hayatınız neşe, sevgi, mutluluk ve en önemlisi huzur dolsun.

Yahya KARAKURT- Eğitimci- Yazar / Yazarın Diğer Yazıları  /  Dünya Kadınlar Günü Tarihi /Geleceğin İcatları

Reklamlar

 

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Okulda Başarı Taktikleri

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

18 Adımda Test Çözme Becerisi

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt