Belirli Gün ve Haftalar

Belirli Günler ve Haftalar, Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde, ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında kutlanılması kararlaştırılmış yılın belirli gün ve haftalarında öğrenciler, öğretmenler ve bazı kuruluşların birlikteliğiyle gerçekleştirilen, toplum değerlerine yönelik kutlama ve anma günleridir. Yeteneklerinin geliştirilmesi, ferdi gelişimde bulunabilme, yeni durumlara uyum sağlayabilme, kendisine ve başkasına güvenebilme, kendi görüşlerini başkalarına etkili bir biçimde anlatabilme, farklı görüş ve anlayışları hoşgörü ile karşılayabilme, çevresindeki sorunlarla ilgilenebilme gibi davranışları geliştirir.

 

Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

18 Mart Çanakkale Zaferi

23 Nisan Kutlu Olsun!

10 Kasım Anlam ve  Önemi

19 Mayıs'ın Anlam ve Önemi 30 Ağustos Zafer Bayramı

24 Kasım Öğretmenler Günü

Dünya Tiyatrolar Günü

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü  

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

14 Mart Tıp Bayramı

Kütüphaneler Haftası

15-22 Nisan Turizm Haftası

Kurban Bayramı 

Anneler Günü

İstanbul'un Fethi

Dünya Çevre Günü

Babalar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

19 Eylül Gaziler Günü

Mevlid - Nebi Haftası

Enerji Tasarrufu Haftası

Özel günlerin kutlanması ve anılması hem ders içi hem de ders dışı faaliyetlere girmektedir. Sosyal Bilgiler dersi adı altında yapılabildiği gibi, ders dışında çeşitli etkinliklerle de kutlama ve anmalar programları yapılmaktadır.


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler