Kuş Yuvası, Kuş Yuvası Yapımı, Kuş Yuvası Nasıl Yapılır? Kuş Evi Yapımı

Kuşlar ilginizi çekiyor mu? Sabah kuş cıvıltıları ile uyanmak ister misiniz? Eğer bahçeniz var ve onla uğraşmayı seviyorsanız, ayrıca kuşlar da ilginizi çekiyorsa kuş evleri, bahçeniz için mükemmel bir dekorasyon kaynağı olabilir.

Kuş yuvaları serçeler, ispinozlar ve kırlangıçlar gibi küçük kuş türleri için uygundur. Bu tür kuşlar genellikle yuva yapmak için bahçe ve ormanlık alanları tercih ederler. Bazı kuş türlerinin doğal yuvalama tercihleri arasında kuş yuvaları da vardır.

Osmanlı mimarisinde kuş evi olmayan yapı, hemen hemen hiç yoktur. Eski tarihi evlere bakacak olursak, kuş evleri medrese, cami, han, hamam gibi yapılarda ilk başlarda basit inşa edilirken, 18. yüzyıldan sonra daha çok çeşitlenmiştir. El yapımı derme çatma olanlarından, saraylara layık mimari eserlerine kadar…
Kuş yuvaları yeterli havalandırma ile mümkün olduğunca soğuk havayı geçirmeyecek şekilde yapılmalıdır. Kuşların kendilerini yavrulamak ve dinlenmek için güvende hissetmesini sağlayan bir ortamda olması gerekir.. Ayrıca dış tehlikelere karşı uygun yerlere yerleştirilmesi gerekir.
 Kuş Yuvası Nasıl Yapılır?
Kuş yuvası için kereste yerine çürümeye karşı dayanıklı ahşaplar kullanılmalıdır. Ağaçtan kuş evi yapmak için işte yapmanız gerekenler. Malzemeler: 2,5 cm kalınlığında kontrplak, el testeresi, marangoz açıölçeri (iletki), mezura, kalem, matkap, çekiç, 7,5 cm ahşap kavela çubuklar, ahşap tutkalı (isteğe bağlı) ve istediğiniz renkte boyayın.

Evlerin giriş deliklerinin hedeflenen kuş cinsine göre ayarlanması gerekiyor. Örneğin, serçe, saka, bülbül gibi ötücü kuşları çekmeyi hedefliyorsanız, yuvanın delik çapı 5-5,5 cm olmalıdır.

Not: Kuş yuvalarının içine talaş ya da minik çalı çırpı koymanıza gerek yok. Kuşlar bu tip ihtiyaçlarını kendileri karşılayacak, kendi ihtiyaçlarına en uygun malzemeleri günbegün içeriye taşıyacaklardır.

Ev Tasarımları Galerisi: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / Mimari Tasarım / Mekanik Tasarım

Modern Bina Tasarımları  /  Geleceğin Evleri / Geleceğin İcatları / Hayalimdeki Ev / Mimari Tasarım Örnekleri

 Reklamlar

 

Tasarlamak

Yeni Tasarımlar

İlginç Tasarımlar

İlginç Tasarım Örnekleri

Robot Tasarımları

Maket Tasarımları

Harf Tasarımları

Araba Tasarımları

3D Desen Tasarımları

Yüzen Şehirler 

Geleceğin Dünyası 

Engelsiz Hayat Teknolojileri

Biyotaklit (Biyomimetrik,Biomimicry)

Ergonomi Nedir?

Mizanpaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım

Bilgisayar Destekli Tasarım

Bunu Ben Yaptım

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt