Neden Ders Çalışamıyorum?

Bir öğrenci hangi yaşta olursa olsun en büyük sorunu ders çalışmaya başlayamamaktır. Bu sorun kişinin beynini yer çürütür de gene bir çözüm bulunamaz. Öğrenci kendince çareler arar. Mesela kendisine sürekli olarak ders çalışma programı hazırlar, çalışma masasını ve odasını düzenler, yeni kitaplar alır. Bazen bu yöntemler de işe yarayabilir.

Nerden başlamalıyım? Nasıl ve ne kadar çalışmalıyım? Sıkıldığımda ne yapayım? vb. soruların cevabını merak ediyorsanız devamını okuyun... Başarılı olmak için; “ders çalışmasak da olur” veya “ders çalışma süresinin pek önemi yoktur” vb. düşünceleri zihninizden tamamen kaldırın.
· Her gün ders çalışmaktan sıkıldığınızı düşünüyorsanız, haftanın belirli bir gününü kendinize ayırın. Sizi zihnen dinlendirecek herhangi bir şeyle meşgul olun. Gezmek, sinemaya gitmek, spor yapmak vs. olabilir.

· Şöyle veya böyle sizi hedefinize yaklaştıracak düzeyde ders çalışabiliyorsanız, çalışmalarınızı engelleyecek önemli sağlık problemleriniz yok ise, sizi sürekli ders çalışmaktan alıkoyan bir arkadaşınız bulunmuyorsa, televizyon veya internete gerektiğinde uzak durabiliyorsanız siz başarılı olacaksınız demektir. Sadece yapmanız gereken, hedefinize bir kez daha kilitlenip, sizi ondan alıkoyacak durumları bir bir yok etmek.

Bunlara alternatif olabilecek bir sürü yöntem var. Örneğin hayal kurmak, kendinizi bir an olsun sınav sabahında hissetmek (kendinizi pişman bir halde hayal edin, keşke her gün 15-20 dakika olsa da çalışsaydım deyin).örneğin kendinizi falanca üniversitenin falanca bölümünde hissedin ve ya dershanelere asılan, gurur tablomuz diye lanse edilen boy boy fotoğraflardan birisinin size ait olduğunu.bu yöntemler sizde bir etki yaratacaktır. O an karar verirsiniz.Artık ders çalışacağım. Şimdi kendime bir program hazırlamalıyım diye. SAKIN HA o yanlışa düşmeyin. Oturun ve bir an önce en çok kolayınıza gelen dersten başlayın.Unutmayınız ki "yapılmış küçük işler planlanmış büyük işlerden daha iyidir."

 


Motive Olamıyorum Ne Yapmalıyım?
Hayalleriniz varsa onu gözünüzün önüne getiririn. Motive olmanız için size güç verecektir. Motive edici sözler bulup onları da duvarınıza asabilirsiniz ve ya başarı hikayelerini okuyabilirsiniz. Her şey seninle başlar. Seninle sonuca gider...

Motive edici birkaç söz :
1- "yapılmış küçük işler planlanmış büyük işlerden daha iyidir"
2- "Öğrenme akıntıya karşı kürek çekmek gibidir, ilerlemediğiniz taktirde gerilersiniz"
3- "
Başarı için çok şey gereklidir, ama bunların en önemlisi kendine güvendir"
4- "yeteri kadar nedeniniz varsa her şeyi yapabilirsiniz"

5- "hayat bir bisiklete binmek gibidir, pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz"
6- "kendi omzuna tırman, başka nasıl yükselebilirsin ki? "
7- "bir işi doğru yapmak, niçin yanlış yaptığınızı açıklamaktan daha az zaman alır"
8- "Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız yıldızlara çıkmaya niyet edin, başarırsınız."
9- "Büyük politikacılar, asker ve devlet adamları, olanlara değil, olmasını istediklerine inanır."
10- "Suda yürümenin sırrı, taşların nerede olduğunu bilmektir."
11- "Rüzgarın nasıl estiği fark etmez. Farkı yaratan, yelkenlerinizi nasıl açtığınızdır."
12- "Hiç kimse kendine hakim olamadığı sürece özgür olamaz."
13- "Yatarak başarıya ulaşan tek yaratık tavuktur!"

14- "Nereye gitmek istediğini bilene yol vermek için, dünya bile kenara çekilir."
15- "Zirvelerde kartallar da bulunur yılanlar ancak birisi oraya süzülerek diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok nereden ve nasıl geldiğinizdir."


Kişisel Gelişim Tüm Bilgiler / Beyin Hakkında Tüm Bilgiler / Genel Kültür/ Buluşlar / Buluş Hikayeleri / Belirli Günler / Atatürk'e Dair

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler