Okulda Başarı, Okulda Başarı Taktikleri

Sevmediğimiz derslere bir türlü odaklanamayız. Bu yüzden sen de bir an önce sevmediğin dersleri tespit et ve onlarla barışmanın yollarını ara. Öncelikle bu dersle ilgili kendine sorular sor.
"Bu dersi neden sevmiyorum", "Bu derste öğrendiklerimin hayatta bana ne gibi faydası olacak", "Bu dersi nasıl daha eğlenceli hale getirebilirim" gibi soruların yanıtlarını ara.

Çalışmayı erteleme
Ders çalışmak istemeyen her öğrenci kendine bahaneler üretir. Sen de kendini sık sık bu durumda buluyor olabilirsin. Bir gün canın ders çalışmak istemez, bir gün erkenden uykun gelir, diğer gün arkadaşların çağırır... Ve sen sürekli ders çalışmayı ertelersin. Böyle yaptığında da çalışman gereken konular bir dağ gibi büyür. Bu hataya bu yıl düşme ve derslerine günü gününe çalış.

Zayıf derslere öncelik ver
Söz konusu sevilmeyen ve hep düşük not alınan bir ders olduğunda insanın canı hiç çalışmak istemez, bu yüzden de "Çalışsam da nasıl olsa anlamayacağım" gibi düşüncelere kapılır. Oysa zayıf olan dersler, en fazla ağırlık verilmesi gereken derslerdir. Sen de başarılı olmak istiyorsan, zayıf derslerine öncelik ver ve her gün en az yarım saat programlı bir şekilde notlarını tekrar et.

Bölüm bölüm çalış
Bir dersin tamamında başarısız olman mümkün değil! Her dersin konuları arasında mutlaka daha başarılı olduğun bölümler vardır. Sen de bu bölümleri ve zorlandığın kısımları belirlemeli ve öğrenmekte zorlandığın konulara ağırlık vermelisin. Konu konu çalışman ve dersi bölümlere ayırman, öğrenmeni kolaylaştıracaktır.

Zamanı iyi kullan
Ders çalışmak için zihninin aktif olduğu zamanları seçmelisin. Eve geldikten sonra saatlerce oyalanır, televizyon izler ve yatmana yakın derslerin başına oturursan, uykun geleceği için pek verimli çalışamazsın. Eve gelir gelmez kendine hiç zaman tanımadan ödev yapmaya başlarsan da, zihninin iyice yorulmasına sebep olursun. Bu yüzden zamanlamanı iyi yapmalı ve programlı bir şekilde çalışmalısın.

 

Derse özel taktikler
Saydığımız taktikler, dersin konusu ne olursa olsun, işine yarayacak! Şimdi sıra geldi derslere özel taktiklere... Unutma, her dersin kendine göre incelikleri var:)

Matematik:
İpin ucunu kaçırırsan yüksek notlara şimdiden veda etmiş olursun. Matematik, sürekli tekrar isteyen ve temeli sağlam olması gereken derslerin başında... Bu yüzden sen de ilk günden itibaren işi sıkı tut. Matematik dersinin olduğu günün sonunda eve geldiğinde mutlaka konuları tekrar et. Hatta okulda müsvedde bir defter tutup eve geldiğinde notlarını temize geç. Sınavlara çalışırken defterindeki çözümlü sorulardan faydalanmayı unutma. Problem çözmek için ayrı bir defter de edinebilirsin. Ne kadar çok problem çözersen, o kadar

Geometri:
Unutma, şekil çizmeden geometri olmaz! Her soru için mutlaka şekil çiz. Bol bol pratik yap. Matematikte olduğu gibi soruları tekrarla ve bol bol test çöz.

Fizik:
Dersi çok iyi dinle ve düzenli olarak not tut. Ancak eve gittiğinde soruyu çözemezsen, hemen pes etme. Ertesi gün anlamadığın yerleri mutlaka öğretmenine sor. Şekiller çizerek tekrar yapmaya çalış. Fizik, diğer derslere oranla çok daha fazla sabır ister. Bunu unutma!

Kimya:
Bu dersin konularının çoğu sözel olsa da, ezber yaparak bu dersi öğrenmen biraz zor. Bu nedenle konuyu derste çok iyi anlamalı ve gerektiğinde yorum yapabilmelisin. Olayın mantığını kavradıktan sonra taşların yavaş yavaş yerine oturduğunu göreceksin

Türkçe-Edebiyat:
Anlama ve yoruma dayalı bu derslerde başarılı olmak istiyorsan, bol bol kitap oku ve kelime hazineni genişletmeye çalış. "Bu ders çok kolay" diyerek ödevlerini aksatma. Düzenli olarak çalış ve anlamadığın yerleri öğretmenine sor.

Tarih:
Bu dersin genelde ezbere dayalı olduğu düşünülür. Oysa ezberlemek yerine olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkilerini kurabilirsen, çok daha başarılı olursun. Sen de kendi kendine bazı sorular sor ve olayların mantığını kavramaya çalış. Örneğin Mısır Uygarlığı, geometri ve tarım alanında çok gelişmiş. Mısırlılar tarımla uğraşmış ve suların taşma zamanını hesaplamış. Bunun için geometriyi ve güneş yılına dayalı takvimi de bulmuşlar. Tüm bunların sebebi ise Mısır'ın etrafının çöl ve deniz gibi doğal engellerle çevrili olması...

Coğrafya:
Çalışırken şekil çiz ve haritalardan yararlan. Aynı tarihte olduğu gibi olayları sırayla yerine oturtmaya ve gözünde canlandırmaya çalış. Unutma, her olayın bir nedeni var.

Yabancı dil:
Mümkün olduğunca çok kelime ezberle. Örneğin her gün beş kelime öğren. Gramer konusunda anlamadıklarını öğretmenine sor. Öğrendiğin dilde kitaplar okuman da çok işine yarayacak taktikler arasında.

Teknoloji ve Tasarım
Elinden geldiğince zamanında dersi takip et. Verilen görev sorumluluklarını yerine getir. Öğretmenin istediklerini zamanında getir. Yaratıcı düşün, sorunlara çözüm bul ve ürünü estetik bir şekilde tasarla... Devamı...


Kişisel Gelişim Tüm Bilgiler / Beyin Hakkında Tüm Bilgiler / Genel Kültür/ Buluşlar / Buluş Hikayeleri / Belirli Günler / Atatürk'e Dair

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler