Salvador Dali, Salvador Dali Hayatı Kısaca ( 1904 - 1989 )

Sürrealist ressam olarak tanıdığımız Salvador Dali, aynı zamanda heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik yapmıştır. Salvador Dali sürrealizmin en önde gelen ressamlarındandır. İspanyol asıllıdır.  Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir.
Salvador Dali sadece eserleriyle değil yaşam tarzı, kişiliği, düşünceleriyle ve farklı görünümüyle de dikkat çekmeyi başarmış bir ressamdır. Onu herkesten ayıran ve tüm dünya tarafından karakterize olmuş bıyığıyla ve sıra dışı tavrıyla dünya üzerinde bir ekol olmayı başarmış bir isimdir.

1914'te annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna yazılan Dalí, 1919'da Figueres Belediye Tiyatrosu'nda ilk sergisini açtı. Kendine özgü yapısıyla, iddialı tavrıyla ve eserleriyle kendini tüm dünyaya kanıtlamış sanatçı sadece sürrealizm çizgisinde değil kubist ve dadaist bir çizgiden geçerek eserlerini vermiştir. Picasso ile birlikte modern resmin öncülerindendir.
   

Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur.
1931 yılında Dalí, en meşhur eseri olan Belleğin Azmini yaptı. Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinen eserde, geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir.
 
Salvador Dali'yi, elbette eşi Gala'yla yaşadığı ilişkiler, dünyada yaşanan politik değişimler de oldukça etkilemişti. Dali'nin sansasyonel tavrı, söylediği sözler tabi ki sanatını etkiliyordu. her ne kadar politik tavrı değişim göstermiş ve insanların ve sanatçıların tepkisini çekse de yaptığı sergiler daha dikkatle izlenme olanağı bulmuştur. Onun farklı yapısı, dikkat çekici sözleri hatta bazen kötü bir üne kavuşması bile onun dolaylı reklamını yapmış ve bir çok insana ulaşmasını sağlamıştır. Gala'nın ölümünden sonra resim yapmayı nerdeyse bırakan Dali bir süre sonra son olan Serçenin Kuyruğu adlı tablo eserini yaptı. Dalí, 23 Ocak 1989'da kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres'te Salvador Dali Müzesi mahzenine gömüldü.
Dalí hayatı boyunca, 1500'den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir.

Salvador Dali Hayatı  / Salvadaor Dali Hayatı Kısaca / Salvador Dali Resimleri   

Paylaş  Reklamlar

 

  

Da Vinci

Van Gogh

Salvador Dali

Pablo Picasso

Abidin Dino

Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Osman Hamdi Bey

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt