Barbaros Hayrettin Paşa, Barbaros Hayrettin Paşa Hayatı (1475-1546)

Barbaros Hayrettin Paşa, korsanlıktan kaptan-ı deryalığa uzanan Osmanlı denizcilik tarihinin en önemli ismidir. Kaptanı-ı Derya lakabı ile tanınmaktadır. Osmanlı'nın en ünlü denizcilerindendir.  1475 yılında Midilli'de doğdu. Babası Gelibolulu sipahizade Yakup Bey'dir. Barbaros Hayrettin Paşa’nın gerçek ismi Hızır Reis idi. Hizmetlerinden dolayı Yavuz Sultan Selim ona dinin hayırlısı anlamına gelen Hayreddin ismini vermiştir. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis’e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis’in ölmesinin ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçeye Barbaros olarak geçti. Etkin olduğu dönemlerde Akdeniz Türk Gölü haline gelmiş, Osmanlı Devleti'nin egemenliğini pekiştirmiştir.
  
Denizdeki yaşamına çok küçük yaşlarda başlayan Hızır Reis, Akdeniz'de kardeşi Oruç Reis ile kazandıkları bir gemiyi Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'e hediye olarak yolladı. Aynı yıl "Hayrettin" lakabını Yavuz Sultan Selim'den aldı Barbaros. Kardeşleri Oruç Reis ve İshak Reis ile birlikte Kuzey Afrika'da toprak edinmeye başlarlar ve Cezayir'i denetimleri altına alırlar. Bir süre sonra Barbaros Hayrettin Paşa, Yavuz Sultan Selim adına para bastırır, hutbe okutur. Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim onu Cezayir Beylerbeyliği'ne getirir.

 

Yavuz Sultan Selim'den sonra tahta Kanuni Sultan Süleyman çıktı. Barbaros Hayrettin Paşa, onun döneminde 1534'te Kaptan-ı Derya oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan-ı deryasıdır. Barbaros Hayrettin Paşa, kaptan-ı derya iken Haçlı ordusunu yenilgiye uğratarak Akdeniz'in bir Türk gölü olmasını sağlayan Preveze Deniz Savaşı'nı kazandı. Bu savaştan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz'deki egemenliği pekişir. 1543'te Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Fransa kıyılarına akın edip Fransa Kralı'na yardım etti.
Büyük denizci öldükten sonra da denize yakın olmak istemiştir. Bu nedenle türbesi, sağlığında kendi yaptırdığı medresenin içine Mimar Sinan tarafından yapılır. Denizlerde geçen yaşamı 4 Temmuz 1546'da İstanbul'da sona erdi.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın Muharebelerinin Kronolojisi
Oruç Reis’in Ege Denizi’nde Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas Reis’in ölmesi.
1510 Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi.
Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti.
Hızır Reis ticareti bırakarak Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reis ile beraber korsanlığa başladı.
1512 İki kardeş Tunus Sultanı Muhammed ile anlaşarak Tunus’taki Halkü’l-Vaâd (La Gaulette) limanını kullanmaya başladı.
1516-1517’de İspanyollara karşı savaştı ve Tenes, Tlemsen ve Oran kentlerini ele geçirerek Cezayir’i denetimlerine aldılar.
Oruç Reis Cezayir hükümdarı ilan edildi.
1518 İspanyollar Cezayir'i geri almak için Araplarla birleşerek saldırıya geçtiler. Bu savaşta kardeşleri İshak Reis ve Oruç Reis şehit oldular.1517
1518 Yavuz Sultan Selim, Hızır Reis’i Cezayir Beylerbeyliği’ne atayarak koruması altına aldı.
1519 Hızır Reis, İspanya donanmasını yenilgiye uğrattı.
Cezayir’i bırakarak Şerşel Adaları’na çekildi
1520-1525 arasında Avrupa’nın Akdeniz kıyılarını vurarak büyük ganimetler elde etti.
1530’da Cezayir’i yeniden ele geçirdi.
1531 Jijel’e baskın düzenleyen Cenevizli Amiral Andrea Doria’yı yenilgiye uğrattı.
1534’te Akdeniz’e açıldı ve İtalya kıyılarına seferler düzenledi.
1534’te Tunus’u ele geçirdi. Ancak Haçlı donanması karşısında Tunus’u bırakmak zorunda kaldı.
1536’da daha güçlü bir donanmayla İtalya kıyılarını vurdu.
1536 Ege Denizi’ndeki Venedik adalarını Osmanlı topraklarına kattı.
1538’de Preveze Deniz Savaşı’nda Haçlı Donanmasını yendi.
Toulon’da Fransız donanmasıyla birleşerek 1543’te Kutsal Roma Germen İttifakını yenerek Nice’i aldı.


Türk Büyükleri / Türk Büyükleri Kısaca  / Türk Büyükleri Resim GalerisiAtatürk / Metehan / Cengiz Han / Alparslan  / Osmanlı Padişahları

 

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler