Asboğa Gölü, Sarıkamış

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer alan Asboğa Gölü, şehrin doğal güzelliklerinin ilk sıralarında yer alır. Gölün turizme kazandırılması için Sarıkamış liseliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde çevresinde çalışmalar yapılmaya başlandı.
Sarıkamış’ın keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinin başında gelen Asboğa Gölü’nü Kars gezinize dahil edebilirsiniz.


Sarıkamış ilçe merkezinden 11 kilometre uzaklıktaki 2007 rakımda bulunan ve saklı cennet olarak nitelendirilen Asboğa Gölü, 13 bin 800 metrekarelik alanıyla ördek, angut, balıkçıl gibi birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra doğal güzelliğiyle de ön plana çıkan ve turizme kazandırılması beklenen göl, kuş bilimi üzerine araştırma yapan uzmanları da ağırlıyor.
“Asboğa Gölü özellikle göç döneminde kuşlarımız için çok önemli bir yer. Kuşlar bu gölü kullanarak göç yolculularına devam etmek için burada hem besleniyor hem de dinleniyor. İlkbaharın ilk kuş sayımını gerçekleştirdik ve yaklaşık 6 türden 100 den fazla kuş var. Bu sayı zamanla artacak. Burası yüksek bir dağ gölü ve havalar ısındıkça kuşların sayısı biraz daha artıyor.


“Doğa turizm potansiyeli Asboğa Gölü ve içinde barındırdığı doğal yapı ile kuşlardan dolayı Sarıkamış için çok önemli bir değer. Nasıl Çıldır Gölü’nde insanlar aktiviteler yapıyorsa Asboğa Gölü üzerinde de bu tür aktiviteler geliştirilebilir. Bir nevi Asboğa Gölü’ne Sarıkamış’ın Çıldır Gölü diyebiliriz. Bunun da gerçekleşmesi için buraya çeşitli yatırımlar gerekiyor. Bunlar sağlandığı anda Asboğa Gölü de diğer kuş cenneti göller ve üzerinde aktiviteler yapılan göller gibi değer kazanacaktır.

Selçuk Karakurt / Yazar

YahyaKarakurt

Yahya Karakurt - Web Sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir