Deposu 100 Yılda Bir Kez Doldurulan Toryum Yakıtlı Araçlar

Deposu 100 Yılda Bir Kez Doldurulan Toryum Yakıtlı Araçlar
Dünyada bir milyarın üzerinde otomobil var. Otomobil merakımızın maliyeti ise trilyonlarca dolar değerinde hammadde, zaman ve zehirli egzoz gazları… Bütün bunların yerine deposu 100 yılda bir kez doldurulan toryum yakıtlı yeni bir otomobil düşünün.

Lazer Güç Sistemleri adlı bir Amerikan şirketi, dünyadaki en yoğun maddelerden biri olan Toryum‘u kullanan bir otomobil motor sistemi üzerinde çalışıyor. Bu denli yoğun olduğu için Toryum olağanüstü miktarda ısı üretme kapasitesine sahip. Şirket, şimdilik küçük miktarda toryum üzerinde deneyler yapıyor. Bu toryumu kullanarak suyu ısıtan bir lazer üretmişler, ısınan su buhara dönüşüyor ve bu da mini bir tribünü çalıştırıyor.


Şimdiki modelin motoru 225 kg geliyor. Sıradan bir otomobilin motor kaputuna rahatlıkla sığıyor. CEO Charles Steven‘e göre, 1 gramlık toryum yakıtı 20 bin litrelik benzine eşdeğer. 8 gramlık yakıt ise motoru yüz yıl çalıştırabilir.

Toryumu yakıt olarak kullanma fikri yeni değil. 2009 yılında, Loren Kulesus Cadillac Dünya Toryum Yakıtlı Konsept Otomobil’ini üretmişti. Lazer Güç Sistemleri şirketi ise seri üretim için araştırmalar yapıyor.

Toryumun Olanakları

Robert Hargraves’e göre, “düşük ya da sıfır CO2 emisyonlu enerji kaynakları kömürden ucuz olmadıkları sürece fosil yakıtların yerini alamazlar.” Amerika Birleşik Devletleri halen dünyanın enerjisinin %20’sini kullanmakta ve Hardgraves’e göre, Amerika CO2 emisyonunu sıfırlasa bile, dünyanın geri kalanının saldığı %80’lik emisyon sorun olmaya devam edecek.

CO2 emisyonunun limitlerin çok üstüne çıkması karamsarlığı arttırıyor, artık cesur fikirlere ihtiyacımız var.

Toryum dünyanın nükleer enerji sorununu da çözebilir. Wikipedia’ya göre toryumun avantajları şunlar:

Toryum Reaktörlerinden Bomba Yapamazsınız: Nükleer-silah kalibresinde fisyona uygun malzeme olan Uranyum 233’ün güvenli ve temiz biçimde bir toryum reaktöründen eldesi çok zor. Bu da, örneğin, İran gibi ülkelerden sadece toryum reaktörleri inşa etmesini isteyebileceğimiz anlamına geliyor. Bu da bu ülkelerin bir yandan nükleer enerji kullanırken diğer yandan nükleer bomba yapımından uzak durmalarını sağlayabilir.
Atık Yok: Toryumun uzun-vadeli nükleer atık çıkarma oranı konvensiyonel yakıtlara göre 10 ila 10 bin kat oranında daha az
Toryumu Ayıklamanız Gerekmez: Toryum madenlerinden toryumun tek bir saf izotopu çıkıyor. Buna karşılık, uranyum madenlerinden ayrılması ve zenginleştirilmesi gereken bir çok izotopun karışımı çıkıyor. Aynı durum U-238 için de geçerli. Ayrıca uranyumla çalışan santallerin atıkları için de ayrıştırma zorunluluğu var.
Patlamayan Nükleer Santraller: Primleme işlemi olmadan toryum santrallerinde zincirleme nükleer reaksiyon sürdürülemez. Primleme işlemi yapılmazsa fisyon durur.
Hargraves’e göre fabrikalar ve endüstinin her alanında toryum kullanılabilir.

YahyaKarakurt

Yahya Karakurt - Web Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir