Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?
Gerçekte ne kadar uykuya ihtiyacımız var?
ABD’deki Ulusal Uyku Vakfı (NSF) iki yıl süren araştırmaların ardından bir her yaştan insanın sağlıklı olmak için gecede ortalama ne kadar uyuması gerektiğini tespit etmeyi başardı.

NSF yetkilileri yaptıkları araştırmalar sonucunda özellikle 17 yaşın altındaki çocukların daha önce sanılandan çok daha uzun süre uyumaya ihtiyacı olduğunu gördüklerini söyledi. Uykusuzluğun insanların obezite, diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırdığına dikkat çeken uzmanlar, her gün yaş grubuna uygun bir süre boyunca uyuyan kişilerin daha sağlıklı ve verimli hayatlar süreceğini söyledi.

4 aylık bebek 17 saat uyumalı

Araştırma sonucunda 0-4 aylık arası bebeklerin günde 14 ila 17 saat uyuması gerektiğinin tespit edildiği belirtilirken, bu sürenin 4-11 aylık bebekler için günde 12-15 saat, 1-2 yaşındaki çocuklar için ise 11-14 saat olduğu açıklandı. 3-5 yaş arası çocukların günde 10-13 saat uyuması gerektiğini belirten uzmanlar, 6-13 yaş aralığında ise bu sürenin 9-11 saate düştüğünü belirtti.

64 yaşın üstünde 7-8 saat uyku yeterli

Uzmanlar 14-17 yaş arası ergenler için her gece 8-10 saat uyumanın yeterli olduğunu,

18-64 yaş arası yetişkinlerde ise bu sürenin 7-9 saate düştüğünü söyledi. Araştırmacılar, 64 yaşın üzerindeki kişilerin ise her gün sadece 7-8 saat uyuyarak sağlıklı bir yaşam sürebileceğini belirtti.

YahyaKarakurt

Yahya Karakurt - Web Sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir