İnovasyon ve Teknoloji, İnovasyon ve Teknoloji Arasındaki İlişki

İnovasyon (yenilikçilik-yenilik) kavram olarak, hem bir süreci hem de bir sonucu ifade eder. İnovasyon daha çok sıkıntıları giderme konusundan odaklanarak var olan bizi rahatsız eden sorunlara çözüm bulmakta olabilir. İnovasyon bir buluş değildir. Daha çok günümüzde var olan bir ürün, hizmeti ele alıp ürüne yeni etkin özellikler katıp yeniden insanlığın hizmetine sunmaktır. Bu aşamada önemli olan değişen yeni özelliğin etkin olmasıdır.Özgün bir özellik katmasıdır.

İnovasyon ve teknoloji arasındaki ilişki toplumların kalkınmasında, yaşam kalitesinin artmasında ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde tasarım ve inovasyon önemli bir yer kaplamaktadır.

Teknolojik gelişmeleri yolundan takip eden toplumlar, daha iyisini yapmak için sürekli kendilerini sorgularlar.

Gelecekte önemli bir yer kaplayacak olan nanoteknoloji pek çok alanda önemli inovasyon fırsatları ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde nanoteknoloji, elektronik, tıp, tekstil, otomotiv ve hayatın her alanında devrim yaratarak bir teknolojiye sahiptir.

Nanoteknolojiyle birlikte yeni teknolojiler ortaya çıkmaktadır.

Her yeni çıkan teknoloji ürünleri daha dayanıklı ve daha özellikli yapılmaktadır.

Buna birkaç örnek verecek olursak ; Yanmayan kumaş, kirlenmeyen kumaş, ıslanmayan kumaş, kırılmayan camlar, çizilmeyen otomobiller, buz dolabında bozulmayan ürünler, bakteri üretmeyen ürünler sıcağı soğuğu geçirmeyen yalıtım malzemeleri vb. Birçok örnek verebiliriz...                                                                                                                     Reklamlar

Bilimsel ve diğer sistematik bilgilerin pratik alanlarda sistemli bir şekilde  inovasyonlar uygulanmaktadır.  Her teknolojik gelişme inovasyonla birlikte insan hayatını kolaylaştıran araç ve gereçler çıkarmaktadır. Teknolojik araştırmalar ve kuramsal açıklamalar ile uygulayıcılar tarafından karşılaşılan sorunlar arasında bir köprü kurar. İnsanlık için daha yenilikçi fikirlerin çıkmasına vesile olur.

Bireyin yaratıcılık gücünün geliştirilmesiyle teknoloji ve inovasyon ilişkisinin geliştirilebilmesi mümkün olabilir. Yaratıcılığın gelişmesi dış uyarıcılara açık olmakla birlikte, istek, hayal gücü ve tepkilerin de bilince olmakla ilgilidir.

İnovasyon ve teknoloji iç içe girmiştir.  Bu kavramlar daha yeni ve farklı icatlar ortaya çıkarıp insanlık hayatına katkı sunmaktadırlar... İnovatif düşünme ve fikirlerin korunması yazısı için tıklayınız...

Yahya KARAKURT / Tüm Yazarlar / Düşünce Nedir? / Rehberlik / Projeler / Nasıl Bilim Adamı Olunur? / Okuma Nedir?

Paylaş  Reklamlar

 

İnovasyon

İnovasyon Nedir?

İnovasyon ve Girişimcilik

İnovasyon Etkinlik Süreci

İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon ve Patent Kulübü

Haydi İnovasyon Yapalım!

İnovasyon Afişleri

İnovasyon Kültürü

İnovasyon Ürünleri

Ürün İnovasyonu Örnekleri

Başarının Anahtarı İnovasyonda!

İnovasyon Neden Önemlidir?

İnovasyon Nasıl Yapılır?

İnovasyon ve İnovatif Düşünce

İnovasyon ve Teknoloji

Pazarlanabilir Hale Getirme

Afiş Nasıl Yapılır?

Tasarımlar / Maket Tasarımları

Projeler / Yeni Buluşlar

Genel Kültür Soruları

Tübitak Bilim Fuarları

Markalar ve Öyküleri

             İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt