Kolaj Nedir? Temel Tasarım Kolaj Çalışmaları, Kolaj Çalışması, Kolaj Örnekleri

Sanat/tasarım elemanları ve tasarım ilkeleri kullanılarak çizim, boyama, kesme, katlama, birleştirme, yırtma, yapıştırma gibi bir yöntemle tasarımlar yapılır.

Kolaj ya da kesyap, düz bir yüzey üzerine fotoğraf, gazete kâğıdı ve benzeri nesnelerin yapıştırılmasıyla ve bazen boya ile de karıştırılarak uygulanan bir resimleme tekniğidir. Resim alanından gelme bu terim, hazır ünitelerin bir araya getirilmesiyle oluşan kompozisyondur.

 

Temel Tasarım etkinlikleri için Afyon Emirdağ Atatürk Ortaokulu öğretmeni Nilüfer YILDIRIM  ve öğrencilerini tebrik ediyoruz.

 

Kolaj Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı fotoğraf, afiş, dergi vb  ile bir yüzeyin kaplanması işlemi ile yapılan tasarımlar kolaj çalışmasını oluşturur. Kolaj çalışmalarının ana bileşeni de zaten fotoğraflardır. Tasarımcılar  kolaj çalışması sırasında daha farklı malzemeler kullanmak isteyebilir. Örneğin; kolaj çalışmalarında fotoğraftan başka gazete kupürleri, dergiler, köşe yazıları ya da denemelerde kullanılabilir. Bileşen olarak fotoğraf yerine el işi kağıtları kullanılabilir. Süslenecek materyal her ne olursa olsun, kişi kolaj çalışmasında amatör bile olsa uyum ve hayal gücü sayesinde ortaya özgün eserler ortaya çıkarabilmektedir.

Temel Tasarım İlkeleri / Temel Tasarım İlkeleri Örnekleri / Temel Tasarım Çalışmaları / Temel Tasarım 3D / Desenden Ürüne / Çizgi Çalışmaları

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler