Tübitak Bilim Fuarları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları hangi tarihlerde gerçekleşecektir?
Başvuru Sisteminin Açılması:
Son Başvuru Tarihi:
Sonuçların İlan Edilmesi:
Bilim Fuarları Dönemi:  
 Bu tarihe kadar en az 2 gün olacak şekilde bir fuar tarihi belirlemeniz gerekmektedir.
2. Nereden ve nasıl başvuru yapabiliriz?
http://bilimiz.tubitak.gov.tr üzerinden her okul için sadece bir kişi proje yürütücüsü olarak başvuru yapabilir.
3. Hangi okullar destek kapsamındadır?
- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5-12. sınıflar arasında eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları ile BİLSEM’ler 4006 -TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na başvuru yapabilir.
- Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe vb. derslerden en az üçüne yer veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki Eğitim Merkezleri başvuru yapabilir.
- Bünyesinde 5-12. sınıfların eğitim gördüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı görme, işitme ve zihinsel engelliler okulları da 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları için başvuru yapabilir.

4. Özel okullar başvurabilir mi?
TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme programı özel okulları kapsamamaktadır.
5.TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda kaç okulun desteklenmesi planlanmaktadır?
TÜBİTAK- 4006 Bilim Fuarları çağrısında desteklenecek okullar TÜBİTAK Başkanlık tarafından belirlenecektir.
6. 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’nda kimler proje yürütücüsü olabilir?
Proje yürütücüsü kurum/kuruluşta kadrolu ya da tam zamanlı görevli bir öğretmen proje yürütücüsü olabilir. Ücretli öğretmenler, kurum/kuruluş müdürü veya müdür
yardımcıları proje yürütücüsü olamaz.

 


7. Felsefe veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim, proje yürütücüsü olabilir miyim?
Proje yürütücüsü olabilmek için her hangi bir alan dersi öğretmeni olma sınırlandırması olmadığından dolayı proje yürütücüsü olabilirsiniz.
8. Başvuru aşamasında E-imza süreci nasıl işleyecektir?
Başvurular http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak (E-imza ihtiyacı olmadan) alınacak olup, sözleşmeler; desteklenmesine karar verilen proje sözleşmelerinin taraflarca imzaları, Başbakanlık koordinasyonu ile kamuda yürütülen “Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi“ çalışmaları doğrultusunda elektronik ortamda E-imza aracılığıyla yapılacaktır. Bu çerçevede sözleşmelerin imza süreçleri başlamadan önce, sözleşmelerde imzası alınacak olan okul müdürünün, İl / İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ve proje yürütücülerinin mutlaka “Kamu Sertifikasyon Merkezi”nden “Nitelikli Elektronik Sertifika (E-imza)” almaları gerekmektedir.
9. Kamu Sertifikasyon Merkezi dışında e-imzam var kullanabilir miyim?
Evet, kullanılabilir.
10. E-imza ücreti ödemesi proje yürütücüsüne nasıl ve ne zaman yapılacaktır?
Desteklenen Proje Yürütücülerine, proje sonuç raporunun kabulü halinde (fuar tamamlandıktan ve fatura bilgileri girildikten sonra), proje destek bütçesinin %5’i kadar  PTİ ödemesi yapılacaktır. Bu yapılan PTİ ödemesi e-imza ücreti kısmında kullanılabilir. Bunun dışında ayrıca bir e-imza ücreti ödemesi şeklinde ödeme yapılmayacaktır.
11. Program kapsamında her okula ne kadar destek verilmektedir?
4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında Bilim Fuarı Hazırlık Desteği (TL) + (Sergilenecek Alt Proje Sayısı x  TL) para desteği verilmektedir.
12. Bilim fuarını gerçekleştiremez isek, TÜBİTAK'tan aldığımız nakit desteği iade etmemiz gerekir mi?
İade edilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için 4006 programı çağrı duyurusu ve sözleşme metni kurallarını inceleyiniz.
13. Başvuru aşamasında il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşünün alınması zorunlu mudur?
Başvuru aşamasında il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşü almak, sergilenmesini planladığınız projelerinizi geliştirmeye ve 4006 Çağrısı kurallarına uygun hazırlanmasına yönelik bir uygulamadır. Başvuru sahibi proje yürütücüsü il temsilcisi / İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE temsilcisi görüşü almayabilir ancak desteklenmeme durumunda tüm sorumluluk proje yürütücüsüne aittir.
14. Fuar kapsamında sergilenecek bir projede en fazla kaç öğrenci / danışman yer alabilir?
Sergilenecek her bir alt projede en az 3 en fazla 8 öğrenci ve en fazla 3 danışman öğretmen görev alır. Ayrıca Bilim Fuarı genelinde yürütücü hariç en az 2 danışman
öğretmenin görev alması gerekir. Alt projelere katılan tüm öğrencilerin Bilim Fuarı ve Bilim Fuarları Festivali’nde hazırladıkları alt projelere hâkim olmaları, sunum yeteneklerini ve özgüvenlerini geliştirmeleri amaçlanır.

15. Bir öğrenci birden fazla projede görev alabilir mi?
Evet, alabilir.
 

16. Çağrı duyurusunda İngilizce, Felsefe gibi alanlar belirtilmemiş, bu alanlarda proje yapabilir miyiz?
Evet, yapabilirsiniz. Başvuru sisteminde “Diğer” seçeneğini işaretleyerek proje bilgilerinizin girişini yapabilirsiniz.
17. Yürütücü ve danışman öğretmen egzersiz ücreti alabilir mi?
TÜBİTAK ve MEB arasında gerçekleşen protokol gereği 4006 Bilim Fuarlarında görev yapan öğretmenler egzersiz ücreti talep edebilir. Ancak bu talebin değerlendirilmesi ve uygulanması okul yönetimi, İl / İlçe MEM ve MEB’in nihai kararına bağlıdır.
18. Projeleri ilçede düzenlenen bilim şenliklerinde sergileyebilir miyiz?
Her okul 4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarını gerçekleştirdikten sonra projelerini bilim şenlikleri vb. etkinliklerde sergileyebilir.
19. Başvuru / Kayıt sırasında sisteme girdiğimiz bilgileri değiştirebilir miyiz?
Son başvuru tarihine kadar başvuru onayınızı kaldırarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra proje bilgilerinde değişiklik yapılamaz.
20. Başvuru aşamasında girdiğim bir projeyi değiştirip yerine başka proje yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Son başvuru tarihinden sonra proje bilgilerinde değişiklik yapılamayacağından dolayı projenizi değiştiremezsiniz.
21. Katılım belgeleri ne zaman gönderilecektir?
Sisteme proje sonuç raporu girdikten sonra katılım belgeleri pdf formatından indirilip gerekli yerleri doldurduktan sonra çıktı alınır. TÜBİTAK tarafından ayrıca basılı ve imzalı bir katılım belgesi gönderilmeyecektir.
22. 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile ilgili nasıl destek alabilirim?
Tüm soruların alınması ve cevaplandırılması bt4006@tubitak.gov.tr e-posta adresi üzerinden yapılacaktır. Mali konular ve sözleşme ile ilgili sorular için: bito-mades-proje@tubitak.gov.tr  Tübitak 4006 Bilim Fuarı projeleri için tıklayınız...
Ezber eğitimden uzak, düşünen, sorgulayan, üreten bir nesil için… www.gelisenbeyin.net / gelişimin adresi...

Bilim Fuarı Tüm Bilgiler / Bilim Fuarı Matematik Projeleri / İngilizce Bilim Fuarı Örnekleri / Tübitak Araştırma Projeleri Örnekleri

 

Nesnelerin İnterneti / Yapay Zeka / Sensör Teknolojileri / Biyotaklit / Yenilebilir Enerji / Biyoçeşitlilik / Enerjinin Dönüşümü / Steam / Akıllı Ürünler