Analitik Düşünme Yeteneği: Geri kalmış ülkelerde bilimin ve tekniğin tek kaynağı kitaplar ve o kitapları ezberleyen öğreticilerdir. Hiç bir üretkenlik ve düşünce yoktur. Kendine sunulan bilgi asla sorgulanmaz ve kör bir ön kabul ile benimsenir. Ülkemizde de durum bundan farklı değil maalesef. Okula gidilir, testler çözülür, dershaneye gidilip; ezber tekrarlanır. Sonuç olarak bilgiyi öğüten değil, ezberleyen ve bilime hiç bir katkısı olmayan bireyler oluruz. İnternette bir bilgi, binlerce kez kopyalanıp yapıştırılır. Kimse, ben bu bilgiyi okuyayım da, bir analiz edip katkıda bulunayım demez.

Evet arkadaşlar; biz bilgi toplumu değiliz. Bize ne öğretiliyorsa, sorgusuz sualsiz kabul ediyoruz. Nedenler, nasıllar ve niçinler asla aklımızı meşgul etmiyor. Matematik bilmek ve çözmek bir bilim değildir. Matematik, bilimin bir gerecidir. Kimse ben matematik dehasıyım diyip de kendini zeki sanmasın.
Sponsor Bağlantılar

 

Neyse konumuza gelelim. Analitik düşünce; bildiklerini, gözlemlediklerini, öğrendiklerini ve duyduklarını analiz edebilme yeteneğidir. Bu yetenek sizde yok ise eğer, dünyanın bütün kitaplarını da ezberleseniz, koca bir hiçsiniz. Analitik düşünme yeteneği olan bir insan ise, bilgi üreten bir ırmağın dağıdır. Bulutları çeker, üzerine yağdırır ve nehirler oluşturur. Dağlar bu yüzden hep bana çekici gelmiştir.

Eğer size madde, şudur budur dediklerinde; aklınıza şudur budurlardan başka, Neden, nasıl, niçin soruları dönmeye başlıyorsa tebrikler... Artık siz de analitik düşünüyorsunuz demektir.

Günümüze kadar gelişen bütün büyük buluşlar, analitik düşüncenin bir ürünüdür.

Evet farkındayım, sıkılmaya başladınız. Elimden geldiği kadar gereksiz laf kalabalığı yapmamaya çalıştım. Şunu bilin ki, ezberleme ile ancak bir meslek edinirsiniz; ama öğrenme ve analiz ile bir bilim ağacı olmayı da bir deneyin.
Yolculukta valiziniz, aklınızda analiziniz kaybolmasın efendim.

Yalnız Gezegen / Yazar / Beyin Gücü ve Pozitif Enerji

Paylaş  Reklamlar

 

Patent

Patent Nedir?

Patent Nasıl Alınır?

Kısaca Patent Alma

Patent Almanın Önemi

Patent Örnekleri 

Düşünce Nedir?/ Projeler

NanoTeknoloji

İcatlar

İcat Nedir?

İcatlar Listesi

İcatlar Buluşlar

İlk İcatlar

Geleceğin İcatları

İcatlar Kronolojisi

Buluşlar

İnovasyon

İnovasyon Nedir?

İnovasyon ve Girişimcilik

İnovasyon Etkinlik Süreci

İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon ve Patent Kulübü

Haydi İnovasyon Yapalım!

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design by KARAKURT