Analitik Düşünme, Analitik Düşünce, Analitik Düşünme Yeteneği

Geri kalmış ülkelerde bilimin ve tekniğin tek kaynağı kitaplar ve o kitapları ezberleyen öğreticilerdir. Hiç bir üretkenlik ve düşünce yoktur. Kendine sunulan bilgi asla sorgulanmaz ve kör bir ön kabul ile benimsenir. Ülkemizde de durum bundan farklı değil maalesef. Okula gidilir, testler çözülür, dershaneye gidilip; ezber tekrarlanır. Sonuç olarak bilgiyi öğüten değil, ezberleyen ve bilime hiç bir katkısı olmayan bireyler oluruz. İnternette bir bilgi, binlerce kez kopyalanıp yapıştırılır. Kimse, ben bu bilgiyi okuyayım da, bir analiz edip katkıda bulunayım demez.

Evet arkadaşlar; biz bilgi toplumu değiliz. Bize ne öğretiliyorsa, sorgusuz sualsiz kabul ediyoruz. Nedenler, nasıllar ve niçinler asla aklımızı meşgul etmiyor. Matematik bilmek ve çözmek bir bilim değildir. Matematik, bilimin bir gerecidir. Kimse ben matematik dehasıyım deyip de kendini zeki sanmasın.  

 


Neyse konumuza gelelim. Analitik düşünce; bildiklerini, gözlemlediklerini, öğrendiklerini ve duyduklarını analiz edebilme yeteneğidir. Bu yetenek sizde yok ise eğer, dünyanın bütün kitaplarını da ezberleseniz, koca bir hiçsiniz. Analitik düşünme yeteneği olan bir insan ise, bilgi üreten bir ırmağın dağıdır. Bulutları çeker, üzerine yağdırır ve nehirler oluşturur. Dağlar bu yüzden hep bana çekici gelmiştir.

Eğer size madde, şudur budur dediklerinde; aklınıza şudur budurlardan başka, Neden, nasıl, niçin soruları dönmeye başlıyorsa tebrikler... Artık siz de analitik düşünüyorsunuz demektir.
Günümüze kadar gelişen bütün büyük buluşlar, analitik düşüncenin bir ürünüdür.
Evet farkındayım, sıkılmaya başladınız. Elimden geldiği kadar gereksiz laf kalabalığı yapmamaya çalıştım. Şunu bilin ki, ezberleme ile ancak bir meslek edinirsiniz; ama öğrenme ve analiz ile bir bilim ağacı olmayı da bir deneyin.
Yolculukta valiziniz, aklınızda analiziniz kaybolmasın efendim.

Yalnız Gezegen / Yazar /  Beyin Gücü ve Pozitif Enerji

Beyin Hakkında Tüm Bilgiler / Yapay Zekaya Dair Öngörüler / Yenilebilir Enerji / Beyin Geliştirmek İçin Öneriler / Beynimizin Hangi Tarafı Gelişmiş?

 

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler