Edison ve Tesla çarpışıyor!

Edison ve Tesla çarpışıyor!

AMERİKA YILLARI Thomas Edison’ın asistanlığı ile başlamıştı. 0 yıllarda Edison, nasıl aydınlatacağını bilemediği ampulün patentini almış, elektriğin verimli bir şekilde dağıtılması konusunu düşünüyordu. Tesla’nın elinde alternatif akım teknolojisi, Edison’da ise ampül vardı. Edison doğru akımı kullanmak konusunda diretiyor ama sistemsel sorunları bir türlü aşamıyordu.

Ortak çalıştıkları yıllarda Tesla, Edison için birçok yeni sistem kurdu, doğru akım teknolojisini elden geçirerek düzelti. Fakat çözümün alternatif akım kullanmak olduğunu Edison’a bir türlü kabul ettiremiyordu. Bu sırada üstünde çalıştıkları tüm projeleri Edison üstleniyor, Tesla’nın çalışmalarından çıkar sağlayarak patentleri bile kendi adına alıyordu. Üstelik bu daha başlangıçtı. Tesla’nın buluşları insanları şaşırtıp, çevresinde büyük hayran kitlesi oluşturmaya başlayınca Thomas Edison’ın hırsı da katlanarak büyüdü. Sanki artık tek amacı onu tarihin sayfalarından silmekmiş gibi davranmaya başlamıştı. Böylece doğru akım ile alternatif akım arasında, bir tarafta Edison’ın satış taktikleri, diğer tarafta Tesla’nın olağanüstü zekasının olduğu bir savaş başladı. Nikola Tesla, oldukça karmaşık matematik denklemlerini aklından hesaplayabilen bir dahi, gerçek bir bilim insanıydı. Hatta en girift mekanik aksamları bile güçlü görsel zekası sayesinde kağıt ve kalem kullanmaya gerek duymadan, zihninde kolaylıkla şekillendiriliyordu. Bu şekilde çalıştığı için, sonraki yıllarda yaptığı keşiflerin birçoğunu hiçbir yere kaydetmeyecek, bazılarını unutacak ama bunu çok önemsemeyecekti.

Thomas Edison ise daha çok bir şirketin CEO’su gibi davranıyor, insanları kendi buluşu konusunda ikna etmeye çalışıyordu. Halbuki doğru akım elektriği uzağa aktaramıyor, alternatif akım ise yüksek voltaj kullanabildiği için bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebiliyordu. Ama bu durum Edison’ı durdurmadı ve kendisine büyük yatırımlar yapacak şirketler buldu. Bu yatırımların karşılığı hiçbir zaman alınamadı.

Aynı yıllarda Tesla da kendi sponsorlarını bularak Tesla Elektrik Şirketi’ni kurmuştu. Edison ve yatırımcılarının başlattığı karalama kampanyasına rağmen Chicago’da yapılan Colombia Fuarfnın aydınlatma ihalesini Tesla kazandı. Sayesinde şehirdeki 100 bin adet sokak lambası bir anda aydınlandı. Bu fuar, dehasını sergilemesi için müthiş bir fırsata dönüşmüş ve yaptıklarıyla sadece bir şehri ya da Amerika’yı değil, tüm dünyayı etkilemişti.

YahyaKarakurt

Yahya Karakurt - Web Sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir