Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Çağımızın en büyük sorunlarında birisi de düşünemeyen, üretemeyen insanların çok olmasıdır. Bir toplumun gelişmesi için içindeki bireylerin düşünmesi ve kendini geliştirmesi yönünde adımlar atması gerekir.
Düşünme gelişimle paralel halindedir. Okulda verilen eğitim öğrencilerin düşünce gelişimini olumlu yönden destekleyecek nitelikte olmalıdır.

Öğrencilerimizin en önemli sorunu düşünmek!.. Maalesef çocuklarımız düşünmeyi bilmiyorlar. Her zaman hazıra kondukları için ki, sorumluluk alma ve düşünme konusunda yetersiz kalıyorlar. Tabi ki bu onların hatası değil…

Aileden başlayıp okul hayatı ve daha sonrası için hep birileri onlar için düşünmüş. Bu yüzden de kesinlikle düşünmeyi bilmiyorlar. Yapılan davranışın neticesi ne olacak bunu kestiremiyorlar. Bu nedenle de sorunlar karşısında hep tepkisizler nasıl, neden, niçin, vb soruları sormuyorlar. Hani ilkokulda başlarız ya (3N 1K )Neden, Niçin, Nasıl, Kim için bunlar hep havada kalmış sanırım. Bıraksan okulda bir ders hatta gün boyu sınıfta boş otururlar. İçlerinden biride sormaz ki yahu biz niye buradayız. Sabahleyin sıcak yatağımızdan kalkıp okula niçin geldik… Bir an önce derse başlayıp da yeni bilgiler öğrenelim diyen çok az. Maalesef bunu sorgulamıyorlar…


 

Okulda yâda hayatında bıraksan bir ömür boyu hep boş işlerle uğraşacak ne çok kişi var. Durum böyle olunca gelecekten ister istemez bir beklenti içine giremiyorsun. Ki süreçte düşünemeyen başarısız oluyor. Bu nedenle de ilk önce nasıl düşünmeleri gerektiğini anlatmakla işe başlamalıyız. Özellikle Kurgu Kuşağı bunun için ideal bir adımdır. Öğrenciye en basitinden bir obje gösterip sen olsaydın bunu nasıl yapardın? Ne eklerdin? Neyi değiştirirdin? Bu soruları sorun. İstediğinizi sorun ya da öğrenci kendisi sorsun. Kendi cevaplasın hatta arkadaşlarını da işe katıp beyin fırtınası yapsın. Yapılan en büyük hata öğretmen sorar, öğrenci cevaplar.

Uygulamada değişikliğe gidilip öğrenci merkeze alınmalıdır. Öğrenci soracak, sorgulayacak, yine öğrenci cevaplayacak… Yani tamamen öğrenci merkezli bir ders yapılacak... Öğrenciyi sürekli merkezde tutabilene ne mutlu!

Yani işimiz çok zor arkadaşlar. Ama biz öğretmenler zoru severiz, sevmeseydik öğretmen olamazdık...


Yahya KARAKURT- Eğitimci /
Yazarın Diğer Yazıları  / Tüm Yazarlar / Düşünce Nedir? /Rehberlik

Paylaş  Reklamlar

 

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Nedir Bu Hedefsizlik?

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Başarılı Olmak 

Modelleme (Örnek Alma)

Farkındalık

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Kişisel Başarının Anahtarı

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Sorun Bulmak

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Yaratıcılık

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Haydi İnovasyon Yapalım!

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt