Kitap Okuyunuz!

Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yollarından birisidir. Sahip olduğumuz bilgilerin çoğunu okuyarak elde ederiz. Gelişmemiş ülkelerde toplumların karşılaştıkları sorunların en büyük kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. İnsan hayatını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de okumaktır.
Okuma yeni başlangıçtır.
Okuma hayatı algılamadır.
Okuma sonu olmayan bir yolculuktur.
Okuma en büyük keşiftir.
Okuma en iyi arkadaştır.
Okuma alışkanlığı toplumdaki tüm bireylerin edinilmesi gereken bir davranıştır.
Bir insanın kelime hazinesi ne kadar genişse, anlama kapasitesi o kadar yüksektir.

İslam’ın ilk emri “Oku” dur. Gerçekten okuyor muyuz acaba? Diğer kitaplar bir yana Yüce Yaradan’ın kitabını okudunuz mu? Anlamaya çalıştık mı acaba? Üzerinde düşündük mü? Sorular sorduk mu? Fikir alışverişi yaptık mı? Bu soruların ne yazık ki sonu gelmiyor. Okuyalım, anlamaya çalışalım, geliştirelim kendimizi, güç toplayalım. Neden sonuç ilişkileri yaratalım. Belki o zaman daha iyi anlar, daha iyi yorumlar, daha iyisini görürüz.

 

Okumak büyük bir tutkudur, barut gibidir bir kere tutuşunca artık sönmeyen bir meşaledir. Aydınlatır ne varsa, cahilliği köreltir, insanlara yeniden yol gösterir.
Kitap Okuyan ve Okumayan Öğrenciler Deneyi
Gelişen beyin her şeyi daha çabuk kavrar. Bir Japon eğitimci şöyle bir deney yapar: ‘Otuz öğrenciye bir ay boyunca matematik dersi verdirir. Sonunda sınav yapar öğrenciler eşittir. Öğrencileri ikiye ayırır. Bir gruba kitap okutur, diğer gruba spor yaptırır. Bir ay sonra bunları aynı sınıfta toplayarak, kimyadan ilk defa gördükleri bir konuyu anlatır. Ders sonunda sınav yapar, kitap okuyanların çoğunluğu spor yapanlara oranla daha başarılıdır.

Kitaplar insan dağarcığında onlarca kelime bırakır. Okudukça güçleniriz. Okudukça kelimelere hükmederiz.
Voltaire: ‘Okuma, ruhu yüceltir.’ demiş.
Dale Carnegie: ‘Her gün yirmi otuz sayfa okumakla kısa bir zaman içinde kültürünüzü yükseltip kitaplıklar devretmiş olursunuz. Kitap okuduğunuz zaman bir tek kelimeyi bile anlamadan geçmeyiniz, sözlüğünüz daima yanınızda bulunsun.’ diyor.

Evreni anlamak, algılamak, ötesini görmek için çok okumalı, araştırmalı ve bilgi sahibi olmak zorundayız. Zira bize verilen en büyük nimet akıldır. Aklımız sayesinde düşünüyor, düşündükçe farkına varıp, hayatı daha iyi yorumluyoruz.
Bilgi çağında yaşıyoruz. Başarının en önemli kaynağı bilgidir.
Bacon: ‘Bilgi, güçtür.’ der.
Okuyan insan, zihni daha iyi çalışır daha iyi, fikir üretir. Kitap okurken cümleler arasında kaybolur. Aynı duyguları yaşar, yeni arkadaşlıklar edinir, değişik diyarlara seyahat eder.
Düşünceler zihnimizde yer edinir, yeniden hep yeniden kendini bulur, değiştirir, yeniler, hayata bambaşka bakar, yeni güzellikler yaratır.

Okuma, düşünme yeteneğimizi geliştirir ve kelime hazinemizi genişletir. Okuma sayesinde kendimizi ifade yeteneğimiz gelişir, daha etkili konuşuruz. Yazma yeteneğimiz yine okumayla daha iyi seviyeye gelir.
Okuyan kişilerin hayata bakışları farklıdır. Kendilerine güven duyup, düşünce ufukları ve olayları değerlendirme kabiliyetleri oldukça yüksektir. Okuyan kişilerin kelime dağarcıkları oldukça yüksektir. Toplum içerisinde kendini oldukça rahat hisseder, sosyal bir kişiliğe sahip olup kültür düzeyleri yüksek kişilerdir. Okuma aşkınızın hiç eksilmemesi dileğiyle… Bol okumalar…
 
Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi
/ İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır?
Kişisel Gelişim / Yavaş Okuma Nedenleri / Bir Öğrenci Neden Kitap Okumalıdır? / Kitap Okumayınız! / Ders Çalışma Ortamı / Akıllı Geleceğimiz


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler