Küçük Hayaller Büyük Projeler Buluşması, Hayalden Patente Teknoloji Yolculuğu

Reklamlar

 

Günümüzde insanlar yaşantısını etkileyen en önemli etkenlerden biriside içimizde yaşamış insanlardan bazılarını farklı düşünerek hayata farklı bir açıdan bakmalarıdır. Şüphesiz ki bu insanlar sayesinde günümüzde  daha rahat şartlarda yaşıyoruz. Okullarımızda Teknoloji ve Tasarım dersi sayesinde küçük hayaller büyük projelere dönüşmektedir.

Buluş ya da icat daha önce bulunmayan bir ürünün insan çabası sonucu ortaya çıkmasıdır. Şans eseri ortaya çıkan icatların sayısı azdır. Çoğu icat önceden var olan ürünlerin bazı teknolojilerle veya emek harcanarak ilerletilmiş halidir.

Bu yeni ürünü, belirli bir insan gereksinmesini karşılama çabası sonucunda, mucidin bir işi daha çabuk ya da daha verimli yapma isteğiyle beraber, hatta bazen rastlantıyla, bir kazayla ortaya çıkmış olabilir. Bireysel çalışmanın sonucu olabileceği gibi, ekip çalışmasıyla da gerçekleştirilmiş olabilir. Zaman zaman icatların dünyanın farklı kesimlerinde aynı sıralarda, ama birbirinden bağımsız olarak ortaya çıktıkları da görülür. Buluşçuluk dünyasına yeni adım atmış birinin aklına  pek çok soru gelebilir.

             Reklamlar

 

Buluş, yeni bir düşünce, yöntem ya da aygıt üretmektir. Yeni bir düşünceyle bir probleme çözüm bulunabilir ya da eskisi geliştirilebilir. Her buluş düşünmekle başlar…. Yalnız herkesin bir düşüncesi vardır bunun anlamı sizin de bir buluşçu olabileceğiniz. Buluş yapmak için bir düşünceye gereksinimimiz var. Yeni bir düşünceye! Ama düşünceler gökten elma gibi düşmez. O zaman bir düşünce geliştirmek için belirli bir yöntem izlemek gerekir. Buluş yapmanın ikinci adımı ise, probleme çözüm yolları bulmaktır.

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi Protokolü 9 Ocak 2015 Cuma günü  Kağıthane Belediyesi’nde imzalandı. İmzadan sonra devamında Proje kapsamında 15 Ocak Perşembe Nişantaşı Üniversitesinde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ile Teknoloji ve Tasarım İlçe Zümre Başkanlarımıza bilgilendirme toplantısı yapıldı.

2013-2014 Eğitim öğretim yılında 39 ilçemizin katılımıyla ilki gerçekleştirilen Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi kapsamında yapılan sergide 141 proje sergilenmiş, 10 proje sahibi öğrencimiz ödüllendirilmişti. 2014-2015 Eğitim öğretim yılında ikincisi düzenlenecek olan proje İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Kağıthane Kaymakamlığı, Kağıthane Belediyesi, BESAM-TTMKD ortaklığında gerçekleştirilecek. Ayrıca Adres Patent ve Nişantaşı Üniversitesi proje destekçisi olarak projeye katkı sağlayacak.

2. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi protokol imza töreninde konuşan  İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’Geçen sene ilkini gerçekleştirdiğimiz projenin kısmetse bu sene ikincisini gerçekleştireceğiz. Bu projede böylesine değerli proje ortaklarıyla beraber olmaktan son derece mutluyuz. Geçen sene çocuklarımızın fikirlerini önemseyen, onları teşvik eden bu projenin gelenekselleşmesi için destek vereceğimizi ve önemsediğimizi söylemiştik. Çocuklarımızın sorun çözme becerisini geliştiren, fikirlerini hayata geçirme imkanı tanıyan bu projenin 39 ilçemizin katılımı, protokol ortaklarımızın desteğiyle her geçen sene genişlemesini ve İstanbul'umuzun, ülkemizin geleceği çocuklarımızda bir kültür oluşturmasını diliyorum. Teknoloji ve Tasarım dersinin öğrencilerimizin merak eden, soru sormaktan çekinmeyen, gözlem ve araştırma yapmaya hevesli bir kişiliğe sahip olmaları, karşılaştıkları güçlükleri yenmek için özgün çözümler üretmeleri, özgün tasarımlar ortaya çıkarmaları, gelecek ile ilgili kurgular yapmaları,inovasyon, patent kavramlarını öğrenmeleri ve uygulamaları için önemli ve gerekli bir ders olduğunu düşünüyorum. Günümüz şartlarında rekabet eden, inovatif düşünen, yeniliğe açık, üretim odaklı düşünen insanlara ihtiyacımız var. Günümüz dünyasında bu becerilere sahip toplumlar ön planda ve bizde ülke olarak bu yolda hızla ilerliyoruz. Biz eğitimciler bugünün çocuklarının yarının büyükleri ve ülkenin geleceği olacağının bilincindeyiz ve eğitim öğretimde çocuklarımıza yeni ufuklar açma, onları teşvik etme, kendilerini ifade etme yolunda yapılacak her desteği ve etkinliği önemsiyoruz. Çocuk deyip geçmeyin, değer verin, önemseyin, dinleyin çünkü bakarsınız o çocuk diye baktığınız kişi gün gelmiş bir çağı açıp bir çağı kapatmış İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet’i gibi.

Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir diyor Necip Fazıl KISAKÜREK mısralarında 2023 vizyonu kapsamında ilerleyen yeni Türkiye yolunda bizlere düşen karınca misali çalışmak, çalışanlara destek olmak ve onları teşvik etmek yüreklendirmektir diye düşünüyorum.

Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında yapacağı atılımda ve gelişiminde bu projelere ihtiyaç olduğunu ve öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirecek her projenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yönüyle proje paydaşı olmaktan son derece mutluyuz. Başarının sırrı en temelden başarıya odaklamak ve başaran insanın ilk adımını desteklemekle olur diye düşünüyorum. Bu proje sayesinde İstanbul'umuzun her köşesinden proje üreten çocuklarımızı misafir etmek ve onları teşvik etmek misyonunu üstlendi.

TTMKD İstanbul Temsilcisi ve BESAM Başkanı Mehmet Nuri Kaynar;

´´Teknoloji ve Tasarım dersi ortaokul 7 ve 8.sınıflarımızda uygulanan eğitim sistemimizin gelecek algısına uygun olarak öğrencilerimizi soran,sorgulayan,çevresine karşı duyarlı,karşılaşılan sorunlara çözüm odaklı bakış açısı oluşturan, buna yönelik zihin dünyası oluşturmaya yönelik etkinlik kuşakları ile sadece sorunu tespit eden değil aynı zamanda çözüm üreten bireyler haline getirmeye çalışılmaktadır. Önce hayal edip sonra projelendirerek yapım kuşağında düşüncelerini ürüne dönüştürme fırsatı bulan öğrencilerimiz kıymetli öğretmenlerimizin rehberliğinde projelerini disipline ederek şartnameye uygun eser haline getirene kadar disiplinli çalışmanın sonucunu oluşturduğu eserle ürüne dönüştüğünü tecrübe etmektedir.Böylesine önemli yaşamsal deneyimlere imkan veren Teknoloji ve Tasarım dersinin sadece 7. ve 8. sınıflarda değil 5,6.sınıflarda da uygulanması çocuklarımızı geleceğe hazırlama noktasında çok ciddi kazanımlar sağlayacaktır.Sürece destek olacağına inandığım bütün öğretmenlerimize,öğrencilerimize başarılar diliyorum.Projenin her aşamasında yol göstericiliği ve proje tabanlı yaklaşımıyla heyecanla süreci yürütmemizde destek veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ´a, Kağıthane Kaymakamımız A. Akın VARICIER´e,Kağıthane Belediye Başkanımız Fazlı KILIÇ´a, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL´a,  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muhammet ÇAYIR’a, Belediye Başkan Vekilimiz Meryem TEKBIYIK´a, İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Ar-Ge Koordinatörü Derviş Çelik  başta olmak üzere emeği geçen   bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Projenin milletimizin gelişmesine, ülkemizin kalkınmasına hayırlı olmasını diliyorum.´´dedi.

Bu proje de emeği geçenlere sonsuz teşekkürler... Umarın bu protokol her zaman yenilenir.  Genç öğrencilerimizin hayal, merak ve düşüncelerini projeye dönüştürme hikayelerini her zaman dinleriz.  Gelecek projede, üreten insandadır. Patent sayımızın artması, daha güzel bir gelecek için çalışmak zorundayız. Umarım küçük hayallerimizin büyük projeleri sergileyeceği platformlar daha da artar. Hayalden patente teknoloji yolculuğu başladığı gibi hep devam eder. Saygılarımla...

Yahya KARAKURT / Eğitimci - Yazar

Küçük Hayaller Büyük Projeler / 2. Küçük Hayaller Büyük Projeler Protokolü / Küçük Hayaller Büyük Projeler Buluşması

Paylaş  Sponsor Bağlantılar

 

Projeler

Proje Nedir?

Bilimsel Proje Nedir?

Bilimsel Araştırma Nedir?

Bilimsel Proje Hazırlama

Bilimsel Proje Hazırlama Aşamaları

Bilimsel Proje Hazırlama Örneği

Proje Örnekleri

Proje Üretmek İçin Öneriler

Proje Şenliği Afişleri

Afiş Nedir?, Afiş Nasıl Yapılır? 

İnovasyon / Nanoteknoloji

Patent Nasıl Alınır?

Maket Tasarımları

Problem Çözme

Şimdi Düşünme Zamanı

Şimdi Düşünme Zamanı Projeleri

Düşünme Zamanı Etkinliği

Tübitak Bilim Fuarları

Tübitak Bilim Fuarları Örnekleri

Küçük Hayaller Büyük Projeler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt