Yenilenme, Kartalın Yeniden Doğuşu

Evrene baktığımızda her şey bir düzen dahilinde ilerler. İlerleme esnasında ne bir tökezleme yaşar ne de bizleri farklı yolculuklara çıkarır. Her insanın hayata farklı bakışı ve bu kısa yolculukta farklı hedefleri olacaktır. Kimisi dünyaya temelli gelmiş gibi kendisini adar. Kimisi de iki dünya için çalışır. Farklı düşünenler de hayata bakış açısı ve inancına göre yaşantısına bir şekil verir. Aslında temelde farkındalık yatar. Fark atmasını seven, hayata tutunma yolları arar. Her çöküntüden sonra bir çıkış yolu bulmaya çalışır.
İnsan da sürekli kendini yenileyen bir zaman arar. Bu zaman kişinin özgür iradesine kalmıştır. İsteyen kendini yeniler. Kendine yeni ufuklar açar. Gökyüzüne baktığında yıldızların farkına varır. Her harekette bir anlam çıkarır. Daha derin bir ruh yolculuğuna çıkar. En derine indikçe yaratanı görür. İmanın varlığını keşfe çıktıkça muhteşem tatlar alır. Mistik bir havaya bürünür. İçinde yeniden çiçekler açar. Mis gibi kokar ve çektikçe içindeki aşk coşkusu iyice coşar.
Değişim, yenilenme, acı yoksa kazanç da yok, fedakârlık, yeniden doğuş, sıfırlamak, vazgeçmek, sil baştan, yeniden başlamak… Kartalların hayat sürelerini uzatmak için girdikleri acı dolu dönemi anlatan, ilham veren bir hikâye.

 

‘Kartalın Yeniden Doğuşu’ hikâyesini hiç duydunuz mu? Mükemmel bir hikâyedir. Bu yenilenme arzusu için güzel bir örnektir. Eminim hepiniz hikâyeyi merak ettiniz değil mi? O zaman okumaya başlayın…
“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır.
Kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Tüyleri kartlaşır, kalınlaşır ve kanatlarına takılmaya başlar.
Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.
Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.
Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.
5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.”
Çok mükemmel ve etkileyici bir hikâyedir. İnsanlar içinde zaman zaman yenilenme sürecinden geçer ve karar vermek zorunda kalırlar. Kararlar bazen sancılı olsa da neticede önemli olan kazancınızıdır.
Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmenden daima hedefimize doğru gitmeliyiz… Önümüze engeller çıksa bile zaferimize inançla koşmalıyız…

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır?
Kişisel Gelişim / Yavaş Okuma Nedenleri / Bir Öğrenci Neden Kitap Okumalıdır? / Kitap Okumayınız! / Ders Çalışma Ortamı / Akıllı Geleceğimiz


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler